ČO JE BIDET?

0
442

V nasledujúcich riadkoch uvedieme na pravú mieru, čo vlastne možno chápať pod pojmom bidet, čo je pre toto zariadenie charakteristické a k čomu vlastne slúži. Zároveň si priblížime aj ďalšie bidetové prvky, akými sú spršky a sprchové hlavice.

Funkcie a história bidetu

V skratke by sa dalo povedať, že bidet je vlastne umývadlo umožňujúce zvýšenú hygienu pre dolné intímne partie a análny otvor. Zároveň ho však oceňujú aj osoby trpiace hemoroidmi, ženy počas menštruácie a poslúži dokonca aj pre umývanie chodidiel. V praxi nasleduje jeho využitie po vykonaní telesnej potreby v klasickom záchode. Hoci sa zdá, že ide o moderné zariadenie, v skutočnosti pochádza prvá zmienka o bidetoch už zo 18. storočia a sú bežne používané vo viacerých krajinách západnej Európy, Južnej Ameriky či v Japonsku, kde ich nájdete aj vo verejných toaletách. Konkrétny typ bidetu, ako aj spôsob jeho použitia sa však môže líšiť v závislosti od daného regiónu.

Praktické doplnky k bidetom

Ďalším užitočným zariadením pre detailnejšiu intímnu hygienu je ručná bidetová sprška, s pomocou ktorej sa možno zbaviť nečistôt v intímnych partiách oveľa efektívnejšie než prostredníctvom bežného toaletného papiera. Inštalácia spršky je vykonaná na štandardných vodovodných rozvodoch a hoci nie je náročná, pre lepší výsledok je vhodné nepúšťať sa do nej svojpomocne, ale prenechať ju skúsenému profesionálovi. Vo väčšine prípadov máte na výber inštaláciu s napojením teplej vody alebo napojením studenej vody mimo šachty na prívod vody do toalety.

Základom jednotlivých bidetových spršiek sú bidetové sprchové hlavice vyrábané z kvalitných kovov, čím sa zaručuje ich efektívnosť, odolnosť a stabilita. Vo väčšine prípadov sú súčasťou praktických setov pozostávajúcich z bidetovej prípadne kuchynskej spršky, chrómovej hadice a nástenného držiaka spršky. Čo sa týka ceny bidetových sprchových hlavíc, tá sa štandarne pohybuje v rozpätí od 15 do 25 eur, vďaka čomu ide o pomerne dostupný produkt, ktorého inštaláciu do vašej kúpeľne rozhodne neoľutujete.