Ako na výber stroja pre demolačné práce.

0
311

Búracie a demolačné práce sú špecifickým druhom pozemných stavebných prác. Sú nevyhnutné všade tam, kde má vyrásť nová budova na mieste inej, starej, schátranej a nefunkčnej budovy.

Veľké stavebné firmy majú väčšinou k dispozícií viacero strojov, vrátane špecializovaných strojov na demolačné práce, ktoré využívajú podľa potreby.

Pre menšie firmy je kľúčový výber univerzálneho stroja, ktorý bude plniť viacero úloh za pomoci prídavných doplnkov ako je búracie kladivo alebo kliešte.

Ďalšou z možností je nakúpiť použité stroje od renomovaných dodávateľov, ktorí stoja za kvalitou a pravidelnou údržbou pracovného stroja.

Ekonomicky najvýhodnejšia možnosť je požičovňa stavebných strojov. Stroj nemusíte kupovať, stačí si ho objednať na konkrétny deň a čas a bude vás pripravený čakať na mieste zásahu.

Požičovňa je výhodná aj pre malých podnikateľov, ktorí sa nešpecializujú na búracie práce, ale z času na čas sa vyskytne zákazka, pri ktorej je zásah takéhoto stroja nevyhnutný.

Ak však stojíte pred kúpou pracovného stroja určeného na demolačné a búracie práce, toto sú veci na ktoré by ste pri výbere nemali zabudnúť.

Maximálny dosah

Je rozdiel demontovať malú stavbu či rodinný dom a veľkú priemyselnú budovu či areál. Dosah, pevnosť a stabilita výložníka je základným parametrom, na ktorý by sme mali prihliadať.

Malé dosahy okolo 10 metrov sú určené pre menšie demolačné práce napríklad na starých rodinných domoch a príslušiacich hospodárskych stavbách.

Ďalej môžeme nájsť stroje s dosahom 14, 16 a viac metrov.

Výber závisí od plánovaného rozsahu prác v budúcnosti a vždy je lepšie mať nejaké tie metre navyše. Chýbajúce doplníte len ťažko.

Variabilita

Na demolačné práce sa väčšinou používajú pásové rýpadlá, špeciálne upravené pre tento druh výkonu. Základná výbava je demolačné kladivo spolu s demolačnými nožnicami.

Pri demolačných prácach veľkého rozmeru je nevyhnutné v teréne nasadiť ťažký a výkonný stroj určený predovšetkým na demoláciu.

V prípade malých a stredných stavieb je možné využiť klasické pásové rýpadlo, na ktoré sa dá dokúpiť špeciálne príslušenstvo ako je hydraulické kladivo a nožnice na búracie práce.

Takto si jednoducho vytvoríte univerzálny pracovný stroj s ktorým zbúrate, upravíte terén, vykopete základy a vybudujete novú stavbu. Je to ideálne riešenie pre menšie stavebné firmy a živnostníkov, ktorí chcú ponúkať komplexné služby a nechcú utratiť státisíce za drahú techniku.

Ako malý demolačný nástroj môže poslúžiť aj minibager, rovnako so špeciálnym príslušenstvom, ktoré si k nemu dokúpite.

Uvažujete nad cenou?

Nuž, demolačné stroje nepatria k tým najlacnejším, ale to žiadne stavebné a ťažké pracovné stroje.

Pásové rýpadlo je preto aj z ekonomického hľadiska najvýhodnejšie riešenie. Je to jednorázová investícia do jedného stroja na viacerými možnosťami využitia.

Za zmienku stoja aj použité stroje určené na predaj. Ak si dáte pozor na autorizovaného predajcu značkových strojov, kúpite kvalitný, síce používaný, ale pravidelne servisovaný a overený stroj za výhodnú cenu. Niektorí predajcovia ponúkajú k použitým strojom dokonca záruku.