O nákup zlata je záujem celosvetový. Pre príklad nemusíme chodiť ďaleko. Vo veľkom sa nakupuje zlato aj u našich susedov v Českej republike.
Česká ekonomika hlása medziročný prepad v druhom štvrťroku 10,7 %. To nie je povzbudivé. Česi sa proti strate hodnoty majetku, ale aj z dôvodu snahy zúročiť úspory, pustili do nákupu investičného zlata. Finanční poradcovia radia neotáľať. Nákup zlata v ČR zvýhodňuje silná koruna, lenže tá sa pravdepodobne dlho neudrží. S poklesom jej hodnoty aj len o jednu korunu sa nákup zlata okamžite predraží o 2000 €. Takže sa nakupuje, a to tak intenzívne, že začal byt chvíľkami nedostatok zlatých tehál a Česi sa vrhli aj na investičné zlaté mince.
Ako investovať, keď chceme vsadiť na zlato?
Pre investície, uchovanie hodnoty majetku a zúročenie majetku je vhodné vždy výhradne investičné zlato. Akcie firiem ťažiacich zlato neprináša rovnaké istoty a výnosy. Pozor tiež, investičným zlatom nie je surové zlato. Nie sú to ani zlaté šperky, ale ani zberateľské numizmatické mince. Investičné zlato – to sú výhradne zlaté investičné zliatky nazývané aj zlaté tehly a zlaté investičné mince. Ide o dve plnohodnotné varianty investičného zlata, ktorých hodnota sa určuje na základe aktuálnej ceny zlata na trhu.
Vyberať investičné zlato sa vyplatí u odborníkov
Aj v Bratislave má na Dunajskej ulici č. 68 svoju predajňu pražská mincovna. Práve tu vám poradia, aké značky investičného zlata sú najvhodnejšie. Predajňa predáva kvalitné švajčiarski zlaté zliatky Valcambi, Argor Heraeus a PAMP. Zo zlatých investičných mincí si vyberiete prestížne rakúske mince Wiener Philharmoniker, uznávané kanadské mince s javorovým listom, či známe austrálske „klokany“.
Zlato je najdrahšie vo svojej modernej histórii. Oplatí sa ho nakupovať?
Cena zlata dlhodobo rastie. Čakať, než cena zlata klesne, je podľa odborníkov zbytočné. Stále rastie a bude rásť ďalej. Odkladať investíciu znamená nakupovať zbytočne draho. S najväčšou pravdepodobnosťou si zlato svoju vysokú hodnotu taktiež udrží.