Ako nalepím fototapetu?

0
105
Ako nalepím fototapetu?
Ako nalepím fototapetu?

Fototapety sú určite jednou z najobľúbenejších dekorácií. Hoci sa kedysi spájali len s obrazmi paliem a pláží, dnes sa množstvo vzorov, farieb a štýlov stretáva s obrovským nadšením milovníkov módnych interiérov. Okrem toho je ich veľkou výhodou, že aplikácia fototapiet nie je problém ani pre amatérov. Aby ste sa mohli tešiť z dokonale vyzdobenej steny, ktorá bude pútať pozornosť a bude najlepším dôkazom dobrého štýlu, je potrebné pamätať na niekoľko pravidiel.

Akú fototapetu si vybrať?

Ide o veľmi individuálnu záležitosť, ale je potrebné pamätať na to, aby ste motív prispôsobili nielen charakteru miestnosti, ale aj jej veľkosti a intenzite slnečného svetla. Niektoré fototapety môžu účinne opticky zmenšiť veľkosť miestnosti a vytvoriť tak pocit stiesnenosti. Vďaka iným bude o niečo priestrannejšia. Nakoniec však všetko závisí od nášho vkusu.

Kam nalepiť fototapetu?

Ak sa rozhodnete pre fototapetu, vyhraďte si na ňu jednu dokonale rovnú stenu. Akékoľvek priehlbiny na povrchu steny spôsobia skreslenie obrazu a pokazia dojem. Fototapetu však možno nalepiť aj na šikmú stenu. Ak si vyberieme vhodný motív, bude vyzerať veľmi zaujímavo.

Aplikácia fototapety krok za krokom

Nalepenie fototapety nie je ťažké, no vyžaduje si presnosť a trpezlivosť.

  • Najskôr je potrebné stenu riadne pripraviť. Mala by byť dokonale rovná, suchá, bez akýchkoľvek nedostatkov, odmastená a dôkladne vyčistená. Môže sa tiež natrieť základným náterom, ktorý zlepší priľnavosť fototapety.
  • Potom musíme vybrať lepidlo prispôsobené podkladu fototapety.
  • Následne môžeme začať lepiť fototapetu. Samozrejme, treba mať na pamäti, že jednotlivé pruhy by sa mali lepiť podľa vzoru. Ak má fototapeta vliesový podklad, stačí naniesť lepidlo na stenu. Ak je podkladom papier, mali by ste pásy namočiť do lepidla.
  • Po nalepení každého pásu je dobré ho kúsok po kúsku pritlačiť čistou handričkou k stene, aby ste sa zbavili prípadných vzduchových bublín.
  • Spojenie pásov fototapety by sa malo vykonať v prekrytí, aby sa vzor počas procesu sušenia nerozdelil. Je to jednoduchšie, ak má fototapeta záložky, potom sa na fragment predchádzajúceho pásu nalepí ďalší pás.

Hotovo! Stena s fototapetou bude vynikajúcou dekoráciou v každom štýlovom interiéri.