Na roštoch do postele jednoznačne nešetrite

0
117
Na roštoch do postele jednoznačne nešetrite
Na roštoch do postele jednoznačne nešetrite

Pevne dúfame, že nepatríte medzi ľudí, ktorí si kúpia nádherné postele, anatomické matrace, ale na rošty akosi pozabudnú resp. si kúpia najlacnejšie. Rošty do postele sú pre váš ničím nerušený spánok rovnako dôležité ako zvyšok postele. Navyše si uvedomte, že ak si nekúpite rošt adekvátny k vášmu matracu, tak o pár mesiacov bude matrac preležaný. Ktorý rošt kúpiť- lamelový alebo latkový?

Rošt odvetráva a chráni matrac pred poškodením

Každý z vás iste vie, aké problémy v domácnosti narobí pleseň. Zväčša ju nájdete v kútoch miestností alebo okolo okien. Pleseň sa však nebadane dokáže dostať aj do matraca. Ak nebude matrac dobre odvetrávaný, tak sa v ňom usadí vlhkosť a následne sa vytvorí pleseň. Matrac je náchylný tiež na usádzanie prachu a množenie roztočov. Prvou úlohou roštov do postelí je práve prevzdušnenie matraca, čo znamená, že všetky spomínané nepríjemnosti nebudete riešiť. Druhou úlohou roštov je poskytovať matracom oporu, aby sa neprehýbali a netvorili sa na nich preležané miesta. Tretia ich úloha je ochrana vášho zdravia a spánku. Vďaka roštu budete pohodlnejšie spať a nemusíte sa obávať alergénov.

Nepozerajte len na cenu

Možno vás bude lákať kúpa lacného roštu. Takýto rošt môže mať napríklad nízku nosnosť alebo je vyrobený z malého počtu lamiel. Práve na tieto parametre pri výbere roštu myslite. Jeho výber musíte podriadiť aj vášmu matracu. Napríklad latkové rošty sú vhodné pre vyššie penové matrace s pružinami alebo taštičkové matrace. Lamelové rošty sa hodia pod matrace vyrobené z lenivej i studenej peny alebo sendvičové matrace.

Latkový alebo lamelový rošt?

Ako sme už spomínali, rošt je nutné kupovať podľa typu matraca. Latkové rošty patria medzi lacnejšie, ale nemusíte sa obávať, že by matracu poskytovali zlú oporu alebo neboli priedušné. Tento typ roštov nie je pružný, a preto si dávajte pozor, aby ste ich použili len pod pružinové penové matrace. Dávajte si tiež pozor, aby mali latky čo najmenšie rozstupy. Pri lamelovom rošte si môžete vybrať z pevného alebo polohovateľného variantu. Polohovateľný lamelový rošt sa hodí pod penový alebo latexový matrac. Tento rošt oceníte pri čítaní alebo pri bolestiach nôh. Na pevné lamelové rošty môžete položiť skoro všetky typy matracov. Ich kúpa je strednou cenovou cestou. Vždy dbajte na to, aby bol počet lamiel čo najvyšší, ideálne nad 28 pružných lamiel.