Ako zariadiť obývačku v štýle boho?

0
235
zariadiť obývačku v štýle boho
zariadiť obývačku v štýle boho

Boho je jedným z najpopulárnejších a najobľúbenejších štýlov zariaďovania interiérov. Vyznačuje sa slobodou a prirodzenosťou. Je to kombinácia rôznych iných štýlov – hippie, vintage a v niektorých prípadoch dokonca aj štýlu glamour. Jeho názov pochádza z bohémy, čo znamená umelecké prostredie. Boho sa preto dá považovať za štýl, ktorý je skutočne plný rozmanitostí. Má však niekoľko charakteristických znakov, ktoré sa oplatí mať na pamäti pri zariaďovaní obývačky v štýle boho. Aké doplnky sa hodia k takémuto štýlu?

Prirodzenosť a farby zeme

Štýl boho sa vyznačuje šťavnatými farbami, ktoré sú najčastejšie spojené s prírodnými farbami. Preto je vítaná oranžová, hnedá a zelená vo všetkých možných odtieňoch. V boho štýle nájdete aj tmavé farby! Preto sa často v týchto interiéroch stretávame so stenami namaľovanými nápadnými farbami, napr. tmavozelenou, ktorá dodáva jedinečnú atmosféru.

Pri zariaďovaní obývačky v štýle boho sa oplatí venovať pozornosť nielen farbám stien, ale aj farbe dvier! Aj dvere by mali mať prirodzenú a útulnú farbu. Ak výmena neprichádza do úvahy, môžete si zaobstarať nálepky na dverektoré dodajú vašim dverám úplne nový vzhľad.

Doplnky v štýle boho – ktoré z nich si vybrať?

Zariadenie obývacej izby v štýle boho nie je len o farbách, ale predovšetkým o doplnkoch. Tiež by mali byť prirodzené. Vítané je drevo, živé rastliny a ozdoby vyrobené z povrazov, ako napríklad veľmi obľúbené macramé, alebo z rôznych tráv. Prevládajú tiež materiály, ako je ľan.

Boho štýl má ďaleko od minimalizmu, ale neznamená ani preháňanie. Stojí za to venovať pozornosť výberu dekorácií, pretože menej je niekedy viac. Určite sa oplatí investovať do zaujímavých textílií – vankúšov, závesov – ale aj do vhodnej grafiky či dekorácií, dá sa povedať etnických.

Čo boho štýlu nepristane?

Je oveľa jednoduchšie poukázať na to, čomu sa v boho štýle vyhnúť, pretože – ako umelecký štýl – je pomerne tolerantný a dokáže poňať mnoho rôznych motívov. Je však absolútne nevyhnutné vyhnúť sa vysokému lesku, ktorý je síce charakteristický pre glamour štýl, ale pre boho je rozhodne príliš chladný. Boho štýl nie je strohý, takže kov a tehla nie sú jeho najčastejšími prvkami, na rozdiel od industriálnych interiérov. V boho štýle by nemali prevládať ani plasty, pretože im chýba myšlienka prirodzenosti. A boho je o pohodlí, prirodzenosti a útulnosti!