Ako sa postarať o drevený záhradný nábytok pred zazimovaním

0
147
Ako sa postarať o drevený záhradný nábytok pred zazimovaním
Ako sa postarať o drevený záhradný nábytok pred zazimovaním

Drevený exteriérový i interiérový nábytok vyzerá skvele a dodáva každému priestoru patinu, atmosféru, ducha. Pozor však na to, že o drevený nábytok je potrebné sa postarať. Hodiť ho len tak do záhradného domčeka alebo do pivnice by sa vám mohlo vypomstiť. Preto nezabudnite pre zazimovaním nábytok riadne ošetriť.

Záhradný nábytok na každú terasu

Záhradný nábytok sa vyrába z rôznych materiálov. Veľkej obľube sa teší napríklad ratan alebo kov. Oba materiály sú veľmi pevné a ľahko sa udržujú. Napríklad umelý ratan stačí občas utrieť od prachu handričkou a máte po starostiach. Napriek tomu, že sú ratan a kov nenáročné na údržbu, prvé miesto stále vyhráva drevo. Drevená terasa s dreveným nábytkom vám dodá pocit, že sa nachádzate na chalupe v lone prírody. Na jeseň je potrebné drevený nábytok minimálne pozakrývať. Zakúpiť sa dajú dokonca špeciálne obaly na úschovu nábytku. Ešte lepšie spravíte, keď ho schováte na suché miesto. Pred zazimovaním navštívte obchod farby laky a kúpte si ošetrujúce prípravky, ktoré drevo oživia a ochránia. Vďaka tomu sa na jar budete tešiť z nábytku, ktorý bude vyzerať ako nový.

Niekedy samotné čistenie nestačí

Pred úschovou je nutné nábytok očistiť od lístia, prachu a usadenín. Drevo je na čistenie značne háklivé, preto na vyčistenie povrchu nevyužívajte bežné prípravky, ale špeciálne čističe. Skontrolujte všetky spoje, podoťahujte skrutky a tie, ktoré trpia koróziou vymeňte. Samotné ošetrenie povrchu dreva pozostáva buď  z olejovania, lakovania alebo farbenia. Typ ošetrenia je nutné zvoliť podľa druhu dreva. Lakovaním tvrdého dreva získa povrch lesk a jednoducho sa čistí. Olejovanie dreva je určené pre druhy dreva ako sú buk, javor alebo gaštan. Tvrdý voskový olej sa nádherne vstrebe do štruktúry dreva. Drevo bude počas celej sezóny chránené a odolné. Olej vyberajte s ohľadom na farbu dreva, ktorú dokáže vytónovať. Drevo je možné ochrániť aj pomocou farieb. Farby na drevo majú vysoké krycie schopnosti. Vo forme lazúry má farba polopriesvitnú konzistenciu. Farby na drevo sú vhodné pre povrchy, ktoré sú už veľmi poškodené alebo vzhľadovo neplnia estetickú funkciu. Zafarbia celú štruktúru dreva a ochránia ho pred zhoršenými poveternostnými podmienkami. Lazúry sú oveľa jemnejšie, nezmenia vzhľad dreva, iba ho ošetria.