Aký typ podlahy si vybrať do jednotlivých izieb?

0
247
Aký typ podlahy si vybrať do jednotlivých izieb?

Pri výbere podlahy nie je vždy dôležitá iba krása a vzhľad, ale aj to, aby odolala každodennému zaťaženiu. Existuje niekoľko typov podláh ako aj farieb, a nie každý materiál sa hodí do daného priestoru.

Ako a podľa čoho si treba vybrať podlahu do jednotlivých izieb?

Ponuka podláh je dnes veľmi široká a niekedy je naozaj ťažké sa v nej orientovať. Podlahové vlastnosti sa líšia a to predovšetkým kvôli výrobnému materiálu. Preto nezabúdajte pri ich kúpe na to, že každá miestnosť vášho interiéru má tiež svoje špecifiká.

Vyber podlahy do jednotlivých miestností

Vstupný priestor

Chodba, hala či predsieň. Tento priestor je najviac znečistený priestor, preto sem vyberajte odolnú podlahu, ktorá znesie vlhkosť a je jednoduchá na údržbu. Vhodným riešením je laminátová podlaha s vyššou odolnosťou, linoleum alebo vinylové podlahy.

Kuchyňa

Aj kuchyňa je miestom, kde hrozia časté nehody. Podlaha by mala odolať mechanickému poškodeniu a aj nehodám s vyliatymi tekutinami. Ideálnou voľbou je linoleum alebo PVC, ľahko sa čistia a sú veľmi odolné. Ďalším vhodným materiálom je korok, ktorý pôsobí príjemné, vytvára a udržuje teplo, čím vzniká príjemná domáca atmosféra. Kým ju však začnete používať, mali by ste ju prelakovať.

Kúpeľňa

Keďže kúpeľňa je vystavená vlhkosti a dochádza tu k priamemu kontaktu podlahy s vodou, musí i podlaha odolávať vode a vlhkosti. Ďalšou užitočnou vlastnosťou je, keď je podlaha protišmyková. Tým obmedzíte pády na mokrej podlahe na minimum. Obľúbenými materiálmi do kúpeľne je aj dlažba či vodovzdorný laminát.

Detská izba

Keďže deti sa hrajú väčšinou na zemi, podlaha by mala byť‘ príjemná na dotyk, mäkká a nezávadná. Vhodnou voľbou je vinylová podlaha, linoleum, korok, ktoré sú ľahké na starostlivosť. Použiť však môžete aj celoplošné koberce, ktoré vám okrem iného môžu pomôcť odhlučniť izby od susedov.

Spálňa

Priestor v spálni nie je veľmi zaťažovaný, preto máte na výber naozaj veľké množstvo podláh: drevené podlahy, linoleum, korok, PVC, laminátové podlahy, koberce.

Tip na ďalšie inšpirácie: Minimalizmus v bývaní

Obývačka

Dobrou voľbou je drevená podlaha. V súčasnosti je populárna farebná úprava dreva. O drevené podlahy by sa však malo správne postarať. Ak máte prepojenu kuchyňu s obývačkou zvoľte jeden druh podlahy, ktorá priestor zjednotí. Najlepšie urobíte ak siahnete po podlahovej krytine.