Ako sa zbaviť kuny pod strechou

0
219
Ako sa zbaviť kuny pod strechou
Ako sa zbaviť kuny pod strechou

Šramot pod strechou domu neveští nič dobré. Pravdepodobne váš príbytok navštívilo divoké zvieratko, ktoré hľadá teplo a útočisko. Pod strechu domu sa s obľubou schovávajú predovšetkým kuny. Nenechajte sa oklamať ich nevinným vzhľadom a malým vzrastom. Kuny môžu svojou prítomnosťou spôsobiť viaceré škody.

Kuny šarapatia v dome, pod kapotou a s radosťou aj v kurníku

Kuna sa vďaka svojmu ohybnému telu dokáže dostať cez malú štrbinu prakticky kamkoľvek. Najviac aktívne sú kuny na začiatku jari. Ich premnoženie počas leta býva znateľné. V prírode nemajú prirodzeného nepriateľa, a preto je dovolené kuny loviť. Kuny sa z lesov pomaly, ale iste sťahujú do miest. V mestách majú dostatok potravy vďaka preplneným kontajnerom, ale pochutia si tiež na potkanoch, myšiach a holuboch. Keď nájdu vhodné miesto na usadenie, začnú plodiť potomstvo.

Následne pre mláďatá znášajú do svojho úkrytu potravu. Viete si iste predstaviť, ako zapáchajú mršiny nahromadené v malom priestore. Vrchol nepríjemností s kunami nastáva vtedy, keď začnú močiť na jedno miesto, ktoré si obľúbia. Moč dokáže presiaknuť z povaly až do izieb. Ak zistíte, že sa kuna vo vašom dome usadila, mali by ste začať ihneď konať. Kuny nepredstavujú riziko len kvôli ich schopnosti znečisťovať prostredie. Vďaka svojim ostrým zubom môžu rozhrýzť elektrické káble alebo zateplenie domu. Sú taktiež prenášačmi rôznych ochorení, a to hlavne prašiviny a besnoty.

Prostriedky, ktoré na kuny zaručene zaberú

Proti kunám existuje veľa mechanických a chemických prostriedkov, vďaka ktorým sa ich dokážete zbaviť. Medzi najúčinnejšie patria ultrazvukové odpudzovače na kuny.

Chemické odpudzovače kún

Jedným z najviac účinných chemických odpudzovačov kún je sprej STOP kuna. Ide vlastne o pachový ohradník, ktorý sa jednoducho nastrieka na požadované miesta. Slúži ako neviditeľný plot odpudzujúci kuny svojim pachom. Sprej sa dá využiť vo vnútri i vonku. STOP kuna nie je škodlivý pre ľudí a ani pre zvieratá, nastriekané povrchy nepoškodzuje. Na podobnom princípe funguje ANTIFER proti kunám, ktorý sa strieka na buničinu alebo na kusy látky. Buničinu následne uložíte na miesta, kde by sa kuna nemala dostať.

Na miesta výskytu kún je možné aplikovať tiež Energy Gel FISH Universal Total Odor. Tento prípravok je pre kuny veľmi lákavý svojou vôňou. Gél sa im nalepí na labky či srsť, ktoré olížu a uhynú.

Elektrické odpudzovače kún

Niektorí ľudia neradi využívajú chemické prípravky. Pre nich sú určené elektrické odpudzovače na kuny. Tieto prístroje pracujú na humánnom princípe. Kuny nezabíjajú, ale plašia a odpudzujú. Najefektívnejší a zároveň najpredávanejší je ultrazvukový odpudzovač kún Deramax- Profi. Prístroj jednoducho zapojíte do siete a kuny sa vo vašom príbytku nikdy nezjavia. Odpudzovač vydáva ultrazvukové signály, ktoré sú nepríjemné nielen pre kuny, ale tiež pre lasice, potkany a myši. Signál nie je škodlivý pre ľudí a ani pre domáce zvieratá. Do záhrad a väčších priestorov sú určené solárne odpudzovače, napríklad solárny ultrazvukový odpudzovač zvierat SWISSINNO PRO.