Ako sa zbaviť rias v záhradnom jazierku

0
1338

Mať dokonalé a najmä čisté záhradné jazierko je snom nejedného majiteľa rodinného domu. Dosiahnutie tejto kombinácie však nie je prechádzkou cez ružovú záhradu, pretože väčšina jazierok má problém s riasami alebo zelenou vodou. Na svete neexistuje človek, ktorý by v prípade jazierka takúto situáciu neriešil a preto je potrebné vedieť, ako na to.

Riasy sa dajú odstrániť jednoducho

Okrem čistenia jazierka chemikáliami existuje aj iná možnosť, ktorá vám prinesie čistú a príjemnú vodu. Vďaka tomuto perfektnému tipu neublížite rybám a ani iným živočíchom, ktorých v jazierku chováte. Riešením je obyčajná jačmenná slama, ktorá ho dokáže dokonale vyčistiť. Možno sa to zdá neuveriteľné, to tento nápad naozaj funguje. Stačí slamu vložiť do vody a uvidíte, ako sa začnú diať zázraky. Je jedno s akým druhom rias bojujete, no tento boj vyhráte. Jačmenná slama totiž uvoľňuje malé množstvá peroxidu vodíka, ktoré dokážu riasy dokonale zničiť. Ak nebudete vidieť zmenu ihneď, nič to neznamená. Slama dokáže riasy likvidovať postupne, takže si na to budete musieť nejaký čas počkať. Rýchlosť závisí od teploty vody a aj množstva týchto zelených rastlín. Niekedy sa celý proces môže natiahnuť až na šesť týždňov, no výsledok bude viac než geniálny.

Obrovskou výhodou je, že slama nijako neškodí jej okoliu a preto ju môžete použiť v ľubovoľnom množstve.  Na to, aby bola účinná ju musíte umiestniť do siete, cez ktorú dokáže pretekať voda. Ak nijakú k dispozícii nemáte, použite plastový obal s otvormi. Vložte do neho slamu a poriadne ju zabaľte. Čo sa týka množstva, na jeden meter štvorcový je odporúčaných 100 gramov slamy. Všetko však závisí od znečistenia a ak je veľmi veľké, pokojne použite aj väčšie množstvo, ako sa udáva. Jazierku tak neublížite, len celý proces čistenia urýchlite. Okrem toho však treba k slame pripojiť aj kus korku alebo polystyrénu, vďaka ktorému sa bude obsah siete nadnášať na hladine.

Ak by slama klesla na dno, prišla by o kyslík a tým pádom by jazierko nedokázala vyčistiť. Je preto dôležité, aby dokázala neustále na hladine plávať a mala prísun kyslíka. V prípade, že nemáte k dispozícii korok ani polystyrén, slamu môžete upevniť aj pomocou lana. Dôležité je aj splnenie posledného kroku, ktorým je umiestnenie balíka v blízkosti tečúcej vody. Ak máte umelý vodopád alebo fontánu, situáciu máte uľahčenú. U tých, ktorí takýmto niečím nedisponujú stačí slamu voľne položiť na vodu a ona si už svoju úlohu splní sama.