Vybrať správnu tapetu predovšetkým podľa typu izby

0
481

Možno ste si mysleli, že tapety sú už dávno minulosťou a s dnešnou dobou nemajú nič spoločné. To však nie je pravda, pretože v posledných rokoch zažívajú veľký návrat a nechali sa nimi zlákať majitelia aj tých najmodernejších stavieb. Ak túžite skrášliť vašu domácnosť a dodať jej šmrnc, dekoratívna úprava je tou správnou voľbou. Veľkou výhodou oproti minulosti je široký výber, ktorý je viac než bohatý. Zákazníci ho môžu prispôsobiť nielen predstavám, ale aj objemu svojej peňaženky. Otázkou však zostáva, ako si vybrať správnu tapetu pre každú izbu?

Výber tapety a izby

Ešte predtým ako tapetu kúpite je dobré premyslieť si, kam všade ju nakoniec dáte. Je rozdiel, či ju chcete umiestniť do obývačky alebo do chodby. Taktiež treba zvážiť požiadavky na údržbu a trvanlivosť. Každá tapeta sa odlišuje aj na základe týchto kritérií, s ktorými by ste mali byť oboznámený vopred. Ak ste sa rozhodli dať tapetu do kúpeľne, odporúčame vybrať si umývateľnú s plastovým povrchom. Tá sa veľmi ľahko udržiava, vďaka čomu bude dlho vyzerať ako nová. Veľmi dobrou voľbou sú však aj vinylové tapety, ktoré dokážu odolávať nielen vlhkosti a vode, ale aj teplote a pare. Do detskej izby umiestnite tapetu, ktorá sa dá veľmi ľahko vyčistiť.

Deti sú totiž výmyselné a veľmi často ju dokážu zašpiniť. Ak sa chcete vyhnúť jej neustálemu vymieňaniu, vyberte si umývateľnú vinylovú alebo PVC tapetu proti oderu. Tá dokáže odolávať aj škvrnám a škrabancom a preto vydrží aj pri tých najaktívnejších deťoch. Zvyšné miestnosti v dome už nie sú vystavené takým nástrahám ako práve kúpeľňa a detská izba. Použiť preto môžete pokojne prírodné, papierové, látkové alebo 3D tapety. Veľmi obľúbenými sú aj tapety, ktoré imitujú rôzne povrchy ako napríklad tehlu, betón alebo mramor. Dokonale sa hodia nielen do kuchyne, ale aj obývačky.

Ak máte malý byt alebo menšie miestnosti, siahnite po svetlejších farbách s jemnou textúrou. Tie dokážu priestor opticky zväčšiť a izby tak budú vyzerať väčšie ako v skutočnosti sú. Naopak vo veľkých priestoroch umiestnite tmavšie odtiene s výrazným vzorom. Do takýchto miestností tapety nielen dobre zapasujú, ale ich aj zútulnia. Výborným riešením je aj zvýraznenie jednej steny alebo kombinácia tapety s farbami na stenu. Domov tak bude nielen zaujímavý, ale aj originálny. Vyhnite sa tapetovaniu celých miestností, takýmto spôsob môžete z interiéru spraviť nepríjemné miesto, v ktorom sa nebudete dobre cítiť vy a ani ostatní ľudia.