Z epoxidovej živice je možné vyrobiť takmer čokoľvek. Jej tuhosť, odolnosť a jednoduchá spracovateľnosť dali základ tomu, že z epoxidovej živice domáci majstri vyrábajú nábytok a dámy nádherné, jemne pôsobiace šperky. Nielen šperky z epoxidu sú nádherné. Rovnako krásny a jedinečný je stôl vyrobený z epoxidu, do ktorého môžete zaliať rôzne predmety. Čo je pri výrobe takéhoto stola dôležité?
Moderný, maximálne trendový epoxidový stôl
V oblasti bytového dizajnu čoraz viac ľudí vsádza na prvky, ktoré sú niečím výnimočné. Precízne spracované detaily dokážu v každom priestoru vyčarovať atmosféru domova. Medzi trendy posledných rokov patrí nábytok v kombinácii rôznych materiálov a epoxidovej živice. Ide predovšetkým o menšie kúsky, napríklad stoly. Starý a už roky nevyužívaný stôl sa v rukách šikovného domáceho majstra zmení na nádherný kúsok, ktorý vyzerá ako umelecké dielo. Zalievaciu epoxidovú živicu je možné použiť na výrobu nielen dreveného, ale aj kovového alebo betónového stola. Epoxid dokonale priľne k takmer každému materiálu. Po vytvrdnutí je veľmi odolný proti chemickému, mechanickému poškodeniu a tiež voči UV žiareniu. Stačí trochu kreativity a stôl sa môže zmeniť na kvetinový záhon (do živice zalejte umelé kvety) alebo morskú pláž (zaliate drobné mušličky či hviezdice).
Základné kroky pri výrobe stola s epoxidovou živicou
Najskôr si vyberte, aký materiál chcete využiť ako základ pre stôl. Najčastejšie ide o drevo, ktoré stačí zhruba opracovať. Nemusí ísť len o klasický obdĺžnikový tvar. Rôzne geometrické anomálie v spojení so živicou tvoria dokonalý celok. Môžete využiť aj spojenie dvoch rôznych materiálov. Epoxidová živica sa nesmie liať priamo na dosku. Nutné je, aby ste si vyrobili formu, cez ktorú sa živica nedostane mimo pripravenej dosky. Najvhodnejšia na výrobu formy je drevotrieska, ktorú oblepte polypropylénovou lepiacou páskou. Prvým krokom je zaliatie dosky jemnou vrstvou živice, aby ste dosiahli vyplnenie drobných prasklín. Po vyschnutí živice môžete začať s liatím ďalších vrstiev. Množstvo použitej živice závisí od jej druhu. Každý predajca pri danej značke uvádza približné množstvo potrebné na pokrytie celej plochy. Kvalitné živice nie je nutné vrstviť. Pigmentované živice sa vylievajú vo viacerých vrstvách. Dávajte si pozor, aby v miestnosti, v ktorej pracujete, bola izbová teplota okolo 20 stupňov. Epoxidová živica v závislosti od druhu tuhne jeden až dva dni. Pri vrstvení nechajte živicu tuhnúť približne 12 hodín a následne lejte ďalšiu vrstvu. Vytuhnutý povrch zbrúste brúsnym papierom a natrite leštidlom na plasty.