Ako si vybrať najlepšiu farbu pre interiérové dvere?

0
71
Ako si vybrať najlepšiu farbu pre interiérové dvere?

Aj dvere sú odrazom nášho vkusu, preto by sme si mali vybrať taký typ a farbu, ktoré našu domácnosť najlepšie doplnia alebo ozdobia. Neviete sa rozhodnúť pre odtieň interiérových dverí? Bytoví dizajnéri si už našli svojich favoritov na tento rok.

Prírodné farby a štruktúry

Ak máte radi drevený nábytok, jeho prirodzené farby a kresbu, určite sa vám zapáčia klasické drevené dvere, ktoré si môžete natrieť farebnou lazúrou podľa vlastných preferencií. Tento typ dverí vás uspokojí z viacerých hľadísk. Môžete ich kedykoľvek prebrúsiť, skrátiť, natrieť a vždy budú vyzerať skvelo. Ak sa vám páči ozdobné kovanie, aj to dodá interiérovým dverám svojský štýl – rustikálny alebo vidiecky. Drevené dvere sa hodia do domácností, v ktorých dominujú stropné trámy, kamenné obklady, drevené podlahy a nábytok. Ak si jedného dňa zmyslíte, že dvere natriete naružovo, načierno, namodro alebo nazeleno, interiér získa to pravé osvieženie a výrazný dekoračný prvok.

Nadčasové farebné sestry…

Sivá a biela patria rozhodne medzi univerzálne farby, ktoré obzvlášť na dverách nikdy nestratia nič zo svojej modernosti. Pozor však, aby ste ich neaplikovali do priestoru, v ktorom tieto farby vládnu tiež. Výsledok by mohol byť príliš nudný a chladný. Vtedy je lepšie staviť na teplejšie odtiene dverí. Nebojte sa červenej, oranžovej, žltej ani ružovej. Či sa rozhodnete pre dekor dreva s podobnými odtieňmi, alebo interiérové dvere farebné, určite sa dočkáte vynikajúceho efektu.

Farby interiérových dverí podľa štýlu

Domácnosti, v ktorých prevláda vidiecky štýl, by sa mali pridŕžať sviežich farieb spojených s prírodou. Farebné kvety vo váze na kuchynskom stole budú úžasne ladiť so žltými, s oranžovými alebo so zelenými dverami. Moderného ducha podtrhnete využitím čiernych, tmavohnedých, tmavomodrých, sivých alebo bielych interiérových dverí.

Nepáčia sa vám farebné dvere, pretože ste zvyknutí na dekory dreva? Tu je dôležité pridŕžať sa ostatných odtieňov v domácnosti – na podlahe či nábytku. Dvere by mali byť v podobnom odtieni. Ak sa rozhodnete pre farebný kontrast, tmavými alebo naopak úplne bledými až bielymi dverami ho dosiahnete a priestor bude pôsobiť luxusne. Alternatívou sú sklenené dvere, ktoré priestor opticky zväčšujú a presvetľujú. K výberu interiérových dverí si treba viackrát sadnúť a nechať sa inšpirovať napríklad v showroomoch alebo obrázkami na internete. Neskôr sa budete farbami a materiálmi kochať vo vlastných domovoch.