Ako udržiavať plastové okná?

0
368

Táto zima bola náročná a zmeny počasia sa môžu odraziť aj na životnosti plastových okien. Preto vám v nasledujúcom článku poradíme, ako sa o okná, alebo plastové vchodové dvere starať.

Rozdiel medzi preventívnou a akútnou starostlivosťou

V prípade preventívnej starostlivosti môže ísť o drobné kozmetické úpravy, či väčšie zásahy. V prípade akútnej starostlivosti už hovoríme o výmene poškodených častí, ktorá môže často krát stáť omnoho viac finančných ako aj energických zdrojov.
Taktiež aj vchodové dvere plastové vyžadujú svoju údržbu.

Ideálny čas na kontrolu/údržbu

Ideálny čas sa pomaly blíži a preto by ste mali venovať zvýšenú pozornosť tejto činnosti. Na jar či v lete je vhodné skontrolovať správne tesnenie a kovanie okien. Tesnenia z vonkajšej strany sú celoročne vystavované náročným poveternostným podmienkam, preto je dôležité im venovať extra pozornosť. V prípade tesnenia môže dôjsť ku strate pružnosti, vtedy odporúčame ich natrieť regeneračným roztokom na báze silikónu.

Ako sa starať o staršie okná

V prípade že má vaše okno už nejaké tie roky za sebou, odporúčame jemný píling. Tento proces rozjasní farbu a okno na pohľad „vynoví“. Plastové okná, ktoré sú denne vystavené prachu z ulice, či nepriaznivým poveternostným podmienkam si zaslúžia extra starostlivosť.
Plastové okná cena sa pohybuje v rozmedzí desiatok až stoviek eur. Preto je dôležitá pravidelná starostlivosť.

Hliníkové dvere

Hliníkové dvere a okná sú, v súčasnej dobe, veľmi vyhľadávaným riešením a to najmä pre ich značnú odolnosť a dlhú životnosť. Doprajte vašim oknám, dverám či rámom patričnú starostlivosť.

V prípade montáže okien je nevyhnutné zabrániť tomu, aby prípadné zvyšky malty zaschli v rámoch.

V prípade že kupujete nové dvere do rodinného domu, odporúčame opatriť si vchodovú striešku a zabrániť tak priamemu vplyvu počasia na dvere.

Pravidelná údržba je elementárna a na jej vykonanie môžete použiť bežné prostriedky či saponáty, aj tu však odporúčame vyhnúť sa príliš agresívnym zmesiam a všetky prípravky riediť s vodou. Rámy okien umývajte na mokro aby ste zabránili vzniku statickej elektriny.

Nezabúdajte že pravidelná starostlivosť môže výrazne predĺžiť životnosť vašich okien a dverí a vy tak môžete ušetriť zopár stoviek eur na vyše.

 

 

Zdroje: https://www.ekoprofil.sk/rady-od-odbornika-zakladna-starostlivost/