Obnovte drevené podlahy pomocou oleja na drevo

0
697
Obnovte drevené podlahy pomocou oleja na drevo

Drevené podlahy, ktoré sú ošetrené kvalitným olejom prinášajú nielen teplejší pocit, ale aj exkluzívnejší vzhľad. Vdýchnite svojim starým podlahám nový život, pomocou klasického olejovania.

Na čo všetko nezabudnúť

Olejovanie podláh nie je len o samotnom oleji, ale aj o iných veľmi dôležitých činnostiach. Ani na jednu by ste nemali zabudnúť, inak je možné, že podlahy poškodíte alebo nebudú vyzerať tak, ako očakávate. Prvou činnosťou v rámci prerábky drevených podláh je brúsenie, kedy je potrebné zbrúsiť povrch tak, aby boli odstránené všetky nečistoty. Cieľom je vytvoriť tak rovný povrch, ako je len možné a preto podlahu nielen zbrúste, ale aj očistite a odstráňte zvyšky. Dôležitou súčasťou je aj tónovanie, kedy sa mieša tónovacia pasta s olejom. Pasta je dostupná v rôznych odtieňoch a preto si môžete vybrať presne to, čo sa vám páči. Pred samotným olejovaním je nutné vykonať ešte prípravu, ktorej súčasťou je ochrana priľahlých plôch proti rozliatiu a postriekaniu. To, koľko vrstiev oleja budete potrebovať, závisí od množstva oleja, ktorý sa absorbuje do dreva. Ak chcete čo najlepší výsledok, ten dosiahnete nanesením niekoľkých tenkých vrstiev na seba. Podlahy z mäkkého dreva a buku dokážu absorbovať viac oleja, ako tie z tvrdého. Základom je, aby bolo drevo dobre napustené, ale nie presýtené.

Veľmi dôležité je vedieť, že veľké plochy treba rozdeliť na menšie, aby boli naolejované do 20 minút. Čím je vonku teplejšie, tým viac by ste mali skrátiť pracovný čas, pretože podlahy budú schnúť rýchlejšie. Olej na drevo je možné nanášať niekoľkými spôsobmi a to napríklad pomocou aplikátora, stierky alebo priamo naliatím a rozotieraním. Na ťažko dostupných miestach sa odporúča použiť malý štetec alebo malý aplikátor. Keď je drevo nasýtené, povrch je potrebné prečistiť tak, aby sme odstránili všetok prebytočný lak. Vhodná je suchá bavlnená handrička bez chumáčov.

Ani olejovaním sa úprava nekončí

Olejovanie nie je poslednou činnosťou pri úprave drevenej podlahy. Keď olej zaschne, po 3-4 hodinách ho musíte preleštiť bavlnenou handrou omotanou okolo padu. Nikdy nenechajte na podlahe zaschnúť prebytočný olej, pretože by sa vytvorili lesklé škvrny. Podlahu nakoniec ešte pred finálnym používaním môžete prelakovať vodným lakom, ktorým zvýraznite farebnosť dreva. Týmto spôsobom dodáte atraktivitu a nový dizajn aj podlahám v starých domoch, či bytoch. Nemusíte ju tak meniť za úplne novú. Ak hľadáte kvalitný olej na drevo, nájdete ho u predajcu bugy.sk. Okrem neho ponúka aj osmo olej, online drogériu, kozmetiku, domáce potreby a množstvo iných výrobkov. Objednajte si olej z pohodlia domova a pustite sa do olejovania čo najskôr.