Požiadavky pre alergikov sú každému viac – menej jasné – je potrebné sa pohybovať v prostredí, kde sa alergény nevyskytujú. Avšak ako docieliť toho, aby sa tieto alergény pri vysávaní nevírili? Medzi tie najčastejšie, ktoré sa v bežnom prostredí nachádzajú sú prach, peľ, alebo aj spóry plesní a exkrementy roztočov. Toto je jedna z najdôležitejších vecí, ktorá alergikovi pri kúpe nového vysávača napadane. Od tej doby, čo EÚ zaviedla povinné energetické štítky a systém ekodizajnu vysávačov, sa toto všetko posunulo míľovými krokmi vpred. Hoci používanie energetických štítkov EÚ zakázala, stále zostáva v platnosti meranie účinnosti vysávania a veľmi dôležité meranie pre alergikov – meranie spätných emisií. Táto hodnota merania tak udáva, koľko prachu uvoľní vysávač behom vysávania späť do ovzdušia, ktoré dýchame.
Táto hodnota patrí medzi tie najdôležitejšie pri výbere vysávača pre alergika. Preto určite požadujte, aby mal váš nový vysávač hodnotu spätných emisií v tej najlepšej možnej triede, a to A. Pokiaľ výrobca u vysávača udáva hodnotu ekodizajnu, väčšinou za sebou píše tri hodnoty, napr. A/A/A – alergikov by malo zo všetkých písmen zaujímať práve to posledné, pre nich to najpodstatnejšie. Prvé a druhé písmeno poukazujú na účinnosť vysávania na tvrdých podlahách a na kobercoch, tretie písmeno uvádza hodnoty spätných emisií.
A čo to znamená v praxi?
Hodnota A u spätných emisií znamená, že sa naspäť do ovzdušia behom vysávania uvoľní menej než 0,02% nečistôt. Túto hodnotu sú schopné dosiahnuť len veľmi kvalitné vysávače, väčšinou sú vybavené HEPA filtrom triedy 13 a s dostatočne utesnenou prachovou cestou. Predsa len sa na trhu nájdu výnimky, ktoré ani tieto filtre nepotrebujú, ale tie spočítate na prstoch jednej ruky.
Pozor na ďalšiu prácu s vysatým prachom
Po vysatí všetkých nečistôt z bytu je nutná ich následná likvidácia. Tu môže vzniknúť ďalší problém – vysatý prach musíte odstrániť opatrne, aby nedošlo k jeho rozvíreniu.
V tomto sú vo vedení jednoznačne vreckové vysávače, ktoré v sebe majú vrecko s hygienickým uzáverom. Moderné vrecká dokážu pri otvorení veka vysávača samé otvor vrecka uzatvoriť, iné systémy zase zaistia uzatvorenie otvoru pri vybratí vrecka z jeho držiaku. Týmto spôsobom sa dá predísť zbytočnému vypusteniu nečistôt naspäť, do práve čistého priestoru bytu.
Medzi tie najjednoduchšie riešenia patrí zatiahnutie alebo odklopenie uzáveru na vrecku a uzatvorenia otvoru ručne. Potom je už veľmi jednoduché celé vrecko premiestniť, opatrne do komunálneho odpadu a nasadiť prázdne vrecko do vysávača.
O niečo horšie sú na tom bezvreckové vysávače, kde sú nečistoty zbierané do separačnej nádoby a pri ich vyprázdňovaní sa prach môže zvíriť. Aj tu existuje riešenie – vysávač môžete ísť vyprázdniť ku košu, aby sa prach nevíril v práve povysávanej miestnosti. Väčšinou je vysypanie jednoduché a s prachom vôbec neprídete do kontaktu.
Avšak horšie je to s čistením HEPA filtra, ktorý musíte omiesť, prefúknuť, alebo – v prípade, že je vyrobený z umývateľného materiálu – umyť pod tečúcou vodou. Toto ale rozhodne nenechávajte robiť alergika.
Vysávače s UV svetlom
Tieto veľmi špecifické vysávače sú určené nielen na vysávanie bežného prachu a nečistôt, ale aj na ničenie vírusov, baktérií a roztočov. Sú totiž vybavené špeciálnou UVC germicidnou lampou, ktorá svojim žiarením ničí všetko živé. Práca s takýmto druhom vysávača má svoje špecifiká, ale je jedinečný a svoju funkciu plní na 100%. V prípade, že ste alergický na roztoče, je toto pre vás ideálnym riešením – ich použitím nielen vysajete bežný prach ale aj zničíte roztoče s ich exkrementami a znížite množstvo baktérií a vírusov, ktoré nájdete predovšetkým v kobercoch, sedačkách a posteliach. Veď práve vaše zdravie by malo byť na prvom mieste.
A čo vysávače s vodným filtrom?
V prípade, že zvažujete kúpu vysávača s filtráciou cez vodnú hladinu, platí pre alergikov podmienka. Je potrebné aby pri tomto druhu vysávača bol na výstupe vzduchu umiestnený HEPA filter. Voda dokáže špičkovo zachytiť väčšinu nečistôt, avšak tie najjemnejšie čiastočky nečistôt – tie, ktoré spôsobujú tie najhoršie alergie – nie sú zmáčané vodou. To znamená, že v prípade neprítomnosti HEPA filtru na výstupe vzduchu sa tieto alergény dostanú naspäť do ovzdušia.
Elegantné riešenie – centrálny vysávač
Tento typ vysávačov má jednu obrovskú výhodu, a to tu, že prach je odvádzaný úplne mimo vysávané miestnosti. Prístroj je väčšinou umiestnený v garáži, technickej miestnosti. Neexistuje ani najmenšia šanca, že by sa časť vysávaných nečistôt vrátila späť do ovzdušia obytných miestností.
Nevýhodou tohto typu zariadenia je, nielen to, že sa musí inštalovať behom výstavy domu, ale aj vyššia nákupná cena – avšak tá je vyvážená dlhou životnosťou vysávača.