Ako vybrať tie najvhodnejšie kachle pre svoju chalupu?

0
400
Ako vybrať tie najvhodnejšie kachle pre svoju chalupu?

Chcete si zimné víkendy spestriť pobytom na svojej chalupe? V tom prípade by ste mali popremýšľať nad tým, aký zdroj tepla si zaobstaráte. Obľúbeným riešením sú krbové kachle, ktoré spĺňajú obvyklé nároky na vzhľad i funkčnosť. Podľa čoho ich vyberať?

Čo chcieť od kachlí na chalupu?

Pokiaľ chcete svoju chalupu využívať aj s príchodom zimy, kvalitné krbové kachle vám to umožnia. Je ale potrebné vybrať také, ktorá sa rýchlo zahrejú a dobre akumulujú teplo, takže ho ešte dlho po vyhasnutí sálajú do miestnosti. Na výber máte hneď z troch variant – plechových, liatinových alebo kachľových.

Plechové kachle – cenovo dostupná alternatíva

K cenovo dostupnému riešeniu patria plechové kachle, ktoré sa ale hodia skôr ako doplnkový zdroj tepla. Ich nepopierateľnou prednosťou je rýchle zahriatie, na druhú stranu ale nedokážu teplo príliš dobre akumulovať. Bez pravidelného prikladania sa tak ráno prebudíte do nepríjemnej zimy. Ak sa napriek tomu rozhodnete pre plechové kachle, vyberte dvojplášťovú variantu.

Krbové kachle – tá pravá chalupárska atmosféra

Ak si na svojej chalupe chcete pripadať ako u starej mamy, štýlové krbové kachle navodia tú správnu atmosféru. Aj z ekonomického hľadiska sú dobrou voľbou – majú dlhú životnosť a vysokú účinnosť spaľovania, čo znamená, že priložiť do nich spravidla stačí len dvakrát denne. Roztápanie síce chvíľu trvá, ale vynahradí vám to dlhá doba, po ktorú kachle sálajú teplo. Objavíte medzi nimi aj také, na ktorých uvaríte obed alebo v nich dokonca upečiete buchty. Chladné dni vám spríjemnia krbové kachle s vyhrievanou lavicou alebo miestom na ležanie.

Liatinové kachle – to najlepšie z oboch predchádzajúcich variantov

Liatinové kachle v sebe spájajú to najlepšie z oboch vyššie spomínaných variantov. Rovnako ako plechové kachle sa rýchlo rozohrejú, vďaka skvelej akumulačnej schopnosti z nich ale teplo sála ešte dlho po vyhasnutí. Poteší vás tiež vysoká účinnosť spaľovania, a to hneď dvakrát – nielen že ušetríte za vykurovanie, ale v noci nebudete musieť každú chvíľu vstávať a prikladať. Pokiaľ si chcete pobyt užiť so všetkým, kúpte si k liatinovým kachliam platničku, na ktorej uvaríte poctivú chalupársku baštu.

Čo ešte pri výbere kachlí zohľadniť?

Čím v kachliach kúriť? Najčastejšie sa stretnete s kachlami na drevo, drevené brikety alebo pelety. Práve posledná spomínaná možnosť je čím ďalej obľúbenejšie, pretože kachle na pelety vás zbavia väčšiny starostí s prikladaním a udržiavaním ohňa. Často disponujú zásobníkom a možno na nich nastaviť požadovanú teplotu a čas, kedy chcete v miestnosti zakúriť.

Ako veľký priestor kachle vykúri? O tom rozhoduje ich výkon. Uvádza sa, že 1 kW výkonu vyhreje cca 20 m³ v prípade, že sa jedná o staršie, zle zaizolovaný objekt. V dobre zaizolovanej stavbe, vyhrejú 1 kW až 40 m³.

Chcete vykurovať viac miestností? V tom prípade zvoľte kachle s výmenníkom. Výhodou je, že na ne môžete napojiť tiež radiátory alebo ohrev teplej vody.

Vyberte si z krbových kachlí na Heureka.sk – porovnajte medzi sebou ponuky všetkých e-shopov, zohľadnite používateľské recenzie a potom už si len užívajte tú pravú zimnú idylku v príjemne vykúrenej chalupe. Ďalšie užitočné používateľské recenzie na kachle nájdete aj na Heureka.cz.