Stavba plota: čo všetko potrebujete okrem pletiva

0
66
Stavba plota: čo všetko potrebujete okrem pletiva

Stavba plota vyžaduje určité zručnosti a kvalitný materiál v podobe plotového pletiva i príslušenstva, ako sú napríklad stĺpiky, bránky či vzpery.

Vybrali ste si z pestrej ponuky rôznych variantov oplotenia pozemku či domu práve pletivo? Radi by ste si ho inštalovali sami, no nemáte istotu, čo všetko budete potrebovať? Zistiť cenu pletiva, potrebné množstvo i nevyhnutné plotové príslušenstvo vám pomôže online kalkulácia oplotenia.

Stačí zadať niekoľko vstupných údajov a kalkulačka vám prezradí, čo všetko stavba plota obnáša z hľadiska materiálu. Teda koľko pletiva, stĺpikov, brán či vzpier si musíte zaobstarať, aby ste mali na svojom pozemku plot, po ktorom túžite.

Nezabúdajte, že pevné a odolné oplotenie nie je iba o kvalite pletiva. Platí, čím hrubší drôt, menšie oko, väčšia hrúbka (priemer) stĺpika, menšia osová vzdialenosť stĺpika a väčší počet vzpier v oplotení, tým pevnejší plot získate.

Stavba plota: na čo nezabudnúť? 

Pletivo

Keď sa povie pletivo, väčšina z nás si predstaví klasické 4-hranné pozinkované pletivo. Avšak aktuálne trh ponúka oveľa pestrejší výber. Bežné 4-hranné pozinkované pletivo bez problémov kúpite aj v poplastovanej verzii.

Zvárané pletivo v rolkách je poplastované pletivo, ktoré sa u zákazníkov teší veľkej obľube. Na vysokokvalitnú povrchovú úpravu je poskytovaná záruka 15 rokov. Vybrať si môžete z troch alternatív. Ekonomicky výhodné, moderné a dostatočne pevné je zvárané pletivo Plastirol. Populárnym typom rezidenčného oplotenia je zvárané pletivo Luxor 2 a na pozemok s veľkými psami, kde je potrebný mimoriadne pevný a odolný plot, je stvorené pletivo Forte Medium.

Čerešničkou na torte v ponuke drôtených oplotení sú zvárané panely. Vyznačujú sa pevnosťou, odolnosťou a atraktívnym dizajnom. Hodia sa na oplotenie moderných stavieb rôzneho charakteru.

Stĺpiky na plot

Plotová kalkulačka vám ku každému typu pletiva odporučí vhodné stĺpiky a množstvo potrebné na stavbu plota.

K 4-hrannému pozinkovanému pletivu sú vhodné plotové stĺpiky zhotovené z pozinkovanej rúry v priemere 38 alebo 48 mm. Súčasťou stĺpika je plastová čapica, chrániaca stĺpik pred poveternostnými vplyvmi a predlžujúca jeho životnosť.

4-hranné poplastované plotové pletivo si vyžaduje poplastované PVC stĺpiky z obojstranne pozinkovanej rúry s povrchovou úpravou na báze polyesteru. Ide o najkvalitnejšiu povrchovú úpravu, to znamená, že stĺpik netreba žiadnym spôsobom farbiť a a ani udržiavať a bude vám slúžiť dlhé roky.

Zvárané pletivo nenamontujete bez stĺpikov UNIX. Vyznačujú sa vysokou pevnosťou kvôli vystužovacím prelisom. Vyrobené sú z pozinkovaného plechu, ktorý bol poplastovaný vysokoadhéznym plastom.

Plotové príslušenstvo

Plotové príslušenstvo sa líši v závislosti od konkrétneho druhu pletiva. Napríklad montáž klasického 4-hranného pozinkovaného pletiva si vyžaduje použitie vzpier, napínacieho a viazacieho drôtu, napinákov či plastových príchytiek na drôt.

S inštaláciou zváraného pletiva v rolkách to je jednoduchšie. K stĺpikom vám postačia vzpery a nezaobídete sa bez spiniek.

Podhrabová doska

Pri stavbe plota sa môžete, no nemusíte rozhodnúť pre podhrabovú dosku. Je to vlastne náhrada plotového múrika. Jej úlohou je zabrániť podhrabaniu zvierat, chrániť plot v spodnej časti a zabrániť prerastaniu buriny.

Ak sa rozhodnete pre podhrabovú dosku, ušetríte si prácu, napríklad s betónovaním múrika. Osadíte ju priamo pri inštalácii samotného pletiva.

K podhrabovej doske budete potrebovať aj úchyt betónového panelu k stĺpiku a jednostranný úchyt na betónový panel.

Záhradná bránka

Záhradná bránka je neodmysliteľnou súčasťou plota. Napriek tomu na ňu mnohí zákazníci pri stavbe plota zabúdajú. Pri použití našej online plotovej kalkulačky sa vám to nestane. Aj v tomto prípade platí, že nie ku každému typu pletiva sa hodí rovnaká bránka.

K 4-hranným pletivám je vhodná, napríklad záhradná brána Klasik. Disponuje zámkom na fabkovú vložku a má nastaviteľné pánty. Záhradná bránka Štandard je určená pre všetky oplotenia s okrúhlymi stĺpikmi. K panelovým plotom s jacklovými stĺpikmi sa hodia plotové brány Strong.

Tieniaca sieť

Do tienidla na plot sa oplatí investovať z viacerých dôvodov. V prvom rade je zárukou súkromia, čiže vás ušetrí zvedavých pohľadov susedov či okoloidúcich. Tienidlo na plot vás i rastliny vo vašej záhrade ochráni pred horúcim slnkom, silným vetrom i nepríjemným prachom. Ušetrí vám aj nemalé finančné prostriedky a energiu na inštaláciu. Tieniacu sieť upevníte na pletivo s trochou šikovnosti svojpomocne.