Aký záhradný nábytok je vhodný na balkón?

0
73
Aký záhradný nábytok je vhodný na balkón?
Aký záhradný nábytok je vhodný na balkón?

Balkón je výhodou každého bytu, pretože príjemné posedenie vonku padne vhod najmä v príjemnom letom alebo jarnom počasí. Aby ste si mali kde posedieť a kam odložiť šálku kávy či čaju, mali by ste si vybrať vhodný nábytok na balkón.

Aj malý balkón môže ponúknuť veľké pohodlie

Balkóny spravidla neposkytujú veľkorysý priestor, takže záhradný nábytok je potrebné vyberať rozumne. Na začiatok si balkón zmerajte, aby ste vedeli, aké rozmery nábytku si môžete dovoliť. Najčastejšou voľbou je súprava záhradného nábytku s malým stolíkom a dvoma stoličkami.

Na balkón sa ale môže zmestiť aj menšie záhradné kreslo, ktoré je predsa o niečo komfortnejšie. Ak chcete balkón využívať aj inak, vhodné sú stohovateľné alebo skladacie stoličky a stôl. Šťastný majitelia bytu s priestrannejšou terasou si samozrejme môžu dopriať aj komfortnejšiu a masívnejšiu záhradnú súpravu s pohovkou.

Praktický nábytok na balkón

Okrem toho by stoličky mali byť stohovateľné alebo skladacie, aby vám zbytočne nezaberali priestor keď ich nevyužívate. Spojiť príjemné s užitočným môže aj záhradná lavička s úložným priestorom. Do lavice tak môžete odkladať deky a vankúše, ktoré vám posedenie na balkóne spríjemnia najmä v chladnejšom počasí, alebo na čokoľvek iné, čo potrebujete niekde uskladniť a v byte na to neostalo miesto.

Balkón určite oživia aj kvety, a tak vás poteší, že sú dostupné aj lavičky s kvetináčmi alebo dokonca s pergolou. Lavica s pergolou je skvelá, najmä ak nemáte zastrešený balkón, pretože ak je porastená popínavými rastlinami, poskytne vám aj určité tienene.

Stavte na odolný záhradný nábytok

Aj keď máte balkón či lodžiu uzavretú, teplotné zmeny, slnko a vlhko majú na nábytok podstatný vplyv. Na balkón je preto vhodné záhradné ležadlo, ktorý dokáže vplyvom počasia odolávať. Najčastejšie sa stretnete s ratanovým, dreveným alebo kovovým nábytkom. Veľkým favoritom je určite drevo, ktoré je nadčasové a pôsobí príjemne a útulne. Drevený záhradný nábytok sa vyrába z tunajších drevín, ako je borovica, buk či dub, odolnejší je nábytok z exotického dreva pričom sa najčastejšie stretnete s teakom, prípadne eukalyptom.

Cenovo dostupnejší je umelý ratan, ktorý môžete zohnať v rôznych farbách, odoláva UV žiareniu a zvládne aj dážď. Navyše je nenáročný na údržbu, stačí ho čistiť vlhkou handričkou.

Z pohľadu životnosti a nenáročnosti na údržbu je obľúbený aj kovový nábytok. Kombinácia oceľového rámu a operadla z odlievaného železa je odolná voči poveternostným vplyvom a veľmi trvácna. Záhradný nábytok z hliníka je okrem odolnosti aj ľahký, takže sa s ním dá bez problémov manipulovať. Pri kovovom nábytku je potrebné myslieť na tepelnú vodivosť. Oceľový nábytok sa dokáže v lete rozpáliť a v zime chladiť, takže je dobré používať podsedáky.

Zdroj obrázku: photographee.eu / Shutterstock.com