Inšpirácie a tipy, ako si pripraviť útulné posedenie na záhrade a užívať si naplno pohodlie svojej záhrady

0
245
Inšpirácie a tipy, ako si pripraviť útulné posedenie na záhrade a užívať si naplno pohodlie svojej záhrady
Inšpirácie a tipy, ako si pripraviť útulné posedenie na záhrade a užívať si naplno pohodlie svojej záhrady

Máte doma záhradu, no neviete, ako si ju skrášliť pre svoj relax? S prichádzajúcimi teplými mesiacmi je potrebné záhrade dodať nový šmrnc. Grilovačky, rodinné oslavy či večerné posedenie, to všetko si vyžaduje určitú pozornosť. Aby ste však vedeli, ako si vylepšiť záhradný priestor, skúste sa pozrieť na týchto pár inšpirácií.

Využite priestor

Malá alebo veľká – na rozlohe záhrady nezáleží. Každý centimeter v nej môže vyniknúť určitou eleganciou. Či už sa rozhodnete pre rodinný altánok alebo len malú terasu, obidva motívy by mali priniesť vytúžený relax. Rovnako svoje vysnívané pohodlie môžete dosiahnuť aj vonkajším kozubom či malým rybníkom, ktorý by bolo vhodné doplniť o okrasné rastliny. K spomínaným inšpiráciám by mohli pomôcť aj novodobé trendy v bývaní s využitím prírodných materiálov nielen v záhrade, aby ste sa tak cítili ešte komfortnejšie.

Dekorácie a súkromie

Aby ste si pohodlie na svojej záhrade mohli naplno užívať, je vhodné spríjemniť ho dekoráciami. Pozornosť by ste však mali upriamiť na vhodný výber farieb a zbytočne to nepreháňať. Môžete si zvoliť farebnosť, ktorá vám je blízka alebo sa inšpirovať záhradnými doplnkami v neutrálnych farbách.

Rovnako dôležité by malo byť aj súkromie. Kým trávite čas vo svojej oddychovej zóne, určite nechcete byť nikomu zvedavému na očiach. Preto je tu možnosť vytvoriť si takzvané tienenie. Či už v interiéri alebo exteriéri, môžete si namiesto priesvitného plexiskla vyzdobiť bočné strany altánku alebo terasy závesmi alebo inými tieniacimi technikami a  koľajnicovým systémom, ktoré vás ochránia pred silným ostrým slnkom.

Vhodný nábytok

Záhrada by mala poskytovať odpočinok pôsobiaci ako celok, ktorého dosiahnete aj s pomocou vhodného nábytku. Na záhrade sa určite bude vynímať:

 • ratanový alebo drevený záhradný nábytok
 • správne polohovateľné kreslo či stolička
 • podlaha z udržateľných materiálov
 • lampičky a iné osvetlenie
 • okrasné rastliny v kvetináčoch

K tomu, aby zvolený záhradný nábytok splnil svoje funkcie, je potrebné sa o jeho materiály dobre starať. Či už si zvolíte drevo, ratan, hliník alebo iný záhradný materiál, mali by ste im raz za čas venovať trochu pozornosti. Existuje mnoho faktorov, ktoré by mohli záhradnému nábytku uškodiť:

 • rôzne vplyvy počasia, napríklad dážď,
 • veľké mrazy a výkyvy teplôt,
 • zlé skladovanie nábytku,
 • prikrývanie nábytku igelitom (môže spôsobovať plesne).

Pri malých, ale aj veľkých oddychových priestoroch sa dá hravo pracovať, napríklad so záhradnými markízami z nepremokavých látok alebo inými druhmi prístreškov, ktoré si hravo môžete spestriť ťahavými rastlinami. Vytvoríte si tak ochranu nielen pre záhradné dekorácie a nábytok, ale doprajete vašim očiam príjemný pohľad.

Ďalšie typy a inšpirácie

Ostali vám na záhrade ešte ďalšie voľné miesta popri vysnívanom oddychovom posedení? Môžete sa poobzerať po týchto inšpiratívnych typoch pre svojich najmenších alebo pre domácich maznáčikov:

Priestor pre štvornohého maznáčika

Každý psík chce byť súčasťou svojej svorky. Mali by ste mu nájsť vhodné miesto na záhrade tak, aby vás nevyrušoval. Zároveň však, aby psík na svojich domácich videl. Preto by ste mali myslieť na to, ako takúto budú nielen umiestniť, ale aj ako príbytok pre psíka postaviť. Rovnako to môže dopomôcť k vášmu odpočinku, keď viete, že všetci majú svoju oddychovú zónu.

Oddych v hamace

Chodíte si vychutnávať odpočinok aj do hôr a chcete si niečo podobné priniesť aj domov na svoju záhradu? Hamaky či hojdacie siete by mohli byť riešením pre tých, ktorí radi trávia čas medzi stromami. Ak máte doma stromy, môžete si medzi ne upevniť hojdaciu sieť či inú pohodlnú hojdačku – kreslo. Avšak ani hamaka stvorená do prísnejších podmienok nie je zlá. Môžete tak využiť každú zo spomínaných variant a rovnako tak prispieť k vytúženému pohodliu na záhrade.

Pre najmenších

Nakoniec, aby neostali bez svojho priestoru na záhrade ani tí najmenší, mohli by ste sa poobzerať po záhradných typoch pre deti:

 • záhradné domčeky s vybavením,
 • fontána pri rybníku aj s rybičkami,
 • či pieskovisko.

Dôležité je vždy rozvrhnúť si plán svojej záhrady, aby ste si mohli naplno užívať spolu so svojimi blízkymi vytúženú grilovačku či oslavu. K tejto realizácii vám môžu pomôcť všetky spomínané inšpirácie a tipy pre záhradný odpočinok.

 

Bianka Pokusová, PoctiveSEO.sk