Antidepresívum z letnej záhradky 

0
511

O tom, že rastliny a zeleň pôsobia na každého človeka upokojujúco nepochybuje takmer nikto. Existujú však aj špeciálne druhy rastlín, ktoré sú užitočné nielen vôňou a pohľadom, ale aj na tanieri. Úzkosť, výkyvy nálad a melanchólia sú častými problémami ľudí po celom svete, ktoré sa dajú liečiť nielen liekmi, ale aj prírodnými zdrojmi. Ak patríte medzi nich aj vy, mali by ste si vybudovať vlastnú záhradku dobrej nálady, ktorú vyplníte najrôznejšími vybranými rastlinami, čím si spríjemníte život. Za antidepresíva môžeme považovať veľké množstvo rastlín, no spomenieme si len niektoré z nich.

Cherry paradajky – mnohí o vlastnostiach týchto drobných rajčín ani len netušia, no keďže sú bohaté na lykopén, ktorý je najsilnejším antioxidantom majú naozaj zázračné účinky. Vďaka nim je organizmus ochránený pred nádorovými ochoreniami a priaznivo vplývajú aj na srdce, krvný tlak a pokožku. Cherry paradajky majú teda veľké množstvo výhod a práve preto by ste ich mali konzumovať pravidelne. Dopestovať si ich môžete nielen v záhrade, ale dokonca aj na balkóne alebo na terase v bytovom dome.

Fazuľa čierne oko – všetky strukoviny zlepšujú trávenie a činnosť čriev. Táto fazuľa má však špeciálne postavenie a to nielen pre svoj vzhľad, ale aj obsah kyseliny listovej. Ide o mimoriadne dôležitú látku pre každý jeden organizmus, pretože zabezpečuje správne fungovanie hormónov. Ich nedostatok nás robí nielen zábudlivými a unavenými, ale aj podráždenými.

Oregáno – obsahuje kyselinu kávovú, no s kofeínom nemá nič spoločné. V kombinácii s kvercetínom, ktorý sa v oregane nachádza pomáha proti úzkosti, únave a aj depresiám. Okrem toho je veľkým pomocníkom aj pre alergikov, ktorí si so svojim ochorením nevedia rady.

Slnečnica – tá by v žiadnom prípade nemala chýbať v záhrade dobrej nálady, ktorou chcete bojovať proti depresiám. Okrem toho, že táto rastlina pripomína slnko obsahuje aj užitočné látky nachádzajúce sa v semiačkach. Látky v slnečnici pozitívne ovplyvnia aj vašu nervovú sústavu, preto by ste si ňou mali zaplniť aspoň nejaké miesto v záhradke.

Levanduľa – je starý známy liek na upokojenie a zmiernenie stresu. Má príjemnú vôňu, ktorá rozveselí aj tú najsmutnejšiu dušu. Jej vôňa vás poteší nielen v skrini, ale aj ako súčasť letnej limonády s citrónom, čím si doprajete letné potešenie. Bojujte so zlou náladou niektorou z týchto rastlín a doprajte jej život vo vašej záhradke.