Bungalov alebo poschodový dom? Vyberte si správne

0
21
Bungalov alebo poschodový dom? Vyberte si správne
Bungalov alebo poschodový dom? Vyberte si správne

Už nejaký ten čas si prezeráte projekty domov a vaše rozhodnutie, ako by malo vyzerať vaše budúce bývanie, sa neustále odkladá? Mnohí z vás sa rozhodujú medzi moderným bungalovom a poschodovým rodinným domom. Ale tvrdiť, ktorý z týchto konceptov je lepší, je také ťažké, ako jednoznačne určiť, či je lepší deň alebo noc. Každý z nich má svoje výhody a hodí sa v rôznych situáciách.

Predtým, než urobíte rozhodnutie, premyslite si odpovede na tieto otázky:

1.      Aký máte pozemok k dispozícii?

Toto je základná otázka, najmä ak máte obmedzený priestor. Na výstavbu bungalovu potrebujete viac miesta, pretože je to jednoposchodový dom, kde sú všetky miestnosti na rovnakej úrovni. Existujú projekty, ktoré umožňujú postaviť bungalov na užšom alebo menšom pozemku, ale ak plánujete postaviť poschodový dom na malej parcele, pravdepodobne vám zostane viac priestoru pre záhradu.

2.      Akú veľkú rodinu máte na mysli?

Ak už máte rodinu alebo plánujete mať deti, veľkosť domu je dôležitá. Stavať dom pre rodinu s dvoma deťmi je niečo iné, ako pre rodinu s piatimi deťmi. Ak máte menšiu rodinu, bungalov vám poskytne dostatok priestoru.

3.      Plánujete v dome stráviť svoje staré roky?

Myslite na to, či plánujete zostať vo svojom novom dome do konca svojho života. Starším ľuďom sa často páči život na jednom poschodí. S vekom sa stávať po schodoch stáva náročnejším.

Ak hľadáte dlhodobé bývanie, zvážte bungalov. Bungalov je bezpečnejší aj pre deti. Žiadne schody znamenajú menšie riziko úrazu.

4.      Budete v dome iba vy?

Aj keď je čoraz menej viacgeneračných domov, je to možnosť, o ktorej by ste mali premýšľať. Ak máte na mysli viacgeneračné bývanie, bungalov nebude postačovať.

5.      Potrebujete maximálnu súkromie?

Ak áno, zrejme potrebujete poschodový dom. V poschodovom dome je jednoduchšie oddeliť dennú a nočnú zónu. Spálňa a pracovňa, ktoré vyžadujú viac súkromia, môžu byť situované na poschodí, zatiaľ čo prízemie slúži ako denná časť domu, kde sa stretáva celá rodina. Táto možnosť nie je možná v bungalove.