Myslite na šetrenie energií ešte pred stavbou domu. Ako na to?

0
14
Myslite na šetrenie energií ešte pred stavbou domu. Ako na to?
Myslite na šetrenie energií ešte pred stavbou domu. Ako na to?

Pri stavbe vysnívaného bývania je nevyhnutné zvážiť množstvo vecí. Jednou z najdôležitejších, ktoré majú pozitívny vplyv na váš rodinný rozpočet, je rozhodne šetrenie energií. Okrem úspory nákladov však energetická efektívnosť prispieva aj dlhodobej udržateľnosti a ekologickej zodpovednosti. Na čo všetko teda pred stavbou myslieť?

Všetko začína projektom

Nízkoenergetické domy sa vyznačujú jednoduchosťou svojho tvaru, bez ďalších zbytočných a komplikovaných prvkov. Aby ste zabezpečili šetrenie energií vášho budúceho bývania v predstihu, zvážte projekty bungalovov alebo viacpodlažných domov na základe ich energetického certifikátu.

Ten musí byť spracovaný ku dňu začatia kolaudácie a vystavený je vždy osobou so špeciálnym oprávnením na tento úkon. Aby ste certifikát získali, musíte k žiadosti o stavebné povolenie doložiť projektové energetické hodnotenie budovy, ktoré je súčasťou projektu na stavebné povolenie.

Poloha rozhoduje

Dôkladne premyslená orientácia domu a dispozičné rozloženie miestností môže pozitívne ovplyvniť kvalitu vášho bývania. V opačnom prípade však môže znamenať citeľný diskomfort a tiež vyššie mesačné náklady na bývanie v závislosti od aktuálneho ročného obdobia.

Vďaka správnemu umiestneniu získate dostatok priameho svetla do častí domu, ktoré to vyžadujú viac ako tie, v ktorých je potrebné menej svetla. Správnou polohou zároveň maximalizujete zisk solárnej energie v prípade využitia solárnych kolektorov.

Využite prirodzené svetlo

Prirodzené svetlo vo vašom dome môže výrazne zlepšiť komfort a atmosféru vnútorných priestorov a zároveň znížiť spotrebu elektrickej energie na osvetlenie. Kľúčové je nielen umiestnenie okien či presklených dverí, ale rovnako aj ich veľkosť a poloha v rámci svetových strán. Presvetlenie domu je možné výrazne zefektívniť správne umiestnenými zrkadlami, či strešnými svetlovodmi.

Nepodceňte izoláciu

Kvalitná izolácia je kľúčovým prvkom úspory energie vo vašom budúcom domove. Investícia do izolácie v stenách, streche, či podlahe, pomáha minimalizovať únik tepla v zime a udržiavať chlad v lete.

Rovnako sa to týka aj okien, preto radšej siahnite po kvalitných modeloch s dobrým tesnením, ktoré taktiež napomáhajú minimalizovať tepelné straty. Týmito opatreniami sa nielen zvyšuje komfort bývania, no najmä docielite značné zníženie nákladov na kúrenie v zime, či naopak na chladenie v lete.

Energeticky úsporné kúrenie

Zamerajte sa na moderné a efektívne vykurovacie systémy, medzi ktoré patria tepelné čerpadlá či kondenzačné kotly. Tie môžu výrazne znížiť spotrebu energie na vykurovanie. Ide o systémy využívajúce pokročilé technológie na minimalizáciu tepelných strát a zabezpečujúce efektívne využitie paliva.

Dobrou voľbou je aj podlahové kúrenie, ktoré je efektívnejšie ako tradičné radiátory, pretože vyžaruje teplo rovnomerne po celej podlahe miestnosti. Tým sa minimalizujú tepelné straty a zlepší sa tepelný komfort vnútri domu.

Slnečná energia

Geografická poloha našej krajiny umožňuje dostatočne efektívne využívanie slnečnej energie, ktorá je jedným z najčistejších a najdostupnejších zdrojov energie dostupných na našej planéte. Prostredníctvom solárnych panelov alebo solárnych ohrievačov vody, ktoré sú čoraz viac dostupnejšie a obľúbenejšie, môžete významne znížiť spotrebu elektrickej energie.

Inteligentný dom

Efektívnym spôsobom šetrenia nákladov v domácnosti sú aj prvky smart technológií, ktoré sú v posledných rokoch veľmi populárne. Prostredníctvom týchto šikovných zariadení dokážete optimalizovať využívanie osvetlenia, kúrenia alebo klimatizácie tak, aby boli využívané len vtedy, keď je to potrebné. Inteligentná domácnosť vám však okrem šetrenia nákladov dokáže chrániť aj zdravie, či predchádzať veľkým škodám na majetku, a to prostredníctvom rôznych snímačov úniku vody alebo plynu.

 

Zdroj: pexels.com / energepic.com

Zdroj: pexels.com / Anete Lusina

Zdroj: pexels.com / Jan Van Bizar