Čaro závesného kresla. Hodí sa aj do vášho interiéru?

0
232
Čaro závesného kresla. Hodí sa aj do vášho interiéru?
Čaro závesného kresla. Hodí sa aj do vášho interiéru?

Závesné kreslo je kus nábytku, ktorí nájdete v mnohých domácnostiach, práve preto, že je pohodlný. Väčšinou hojdacie kreslo nájdete v izbách teenagerov alebo detí, no ocenia ho aj dospelí.

Hojdací pohyb môže uvoľniť celé telo a uľaviť. Prečo sú dnes tieto kreslá také obľúbené?

Závesné kreslá pre viac podohlia

Závesné hojdacie kreslá sú obľúbenejšie ako kedykoľvek predtým, existujú v rôznych tvarov a materiálov a ponúkajú mnoho výhod. Jemné hojdanie je skvelý spôsob, ako relaxovať, uvoľniť si svaly alebo lepšie zaspať. Kreslá sú veľmi pohodlné a vybavené mäkkými vankúšmi a matracmi. Večer strávený na takom kresle s knihou alebo šálkou čaju je ideálnym relaxom po dlhom, stresujúcom dni.

Keďže tento typ nábytku nájdete v rôznych farbách, tvaroch aj materiáloch, je dokonalým ozdobným prvkom pre akýkoľvek typ interiéru. Veľkej obľube sa teší najmä u tých, ktorí preferujú škandinávsky alebo minimalistický štýl bývania.

Aké kreslo je najlepšie?

Existuje mnoho typov závesných kresiel. Dizajnéri neustále vytvárajú niečo nové, a preto je možné prispôsobiť si štýl kresla vášmu interiéru. Vyberať môžete z jednoduchých a minimalistických, ale aj ornamentálnych a dekoratívnych tvarov.

Typy závesných kresiel a stoličiek

Hlavný rozdiel medzi nábytkom tohto typu je vo vzhľade a konštrukcii. Nie každá závesná stolička je vhodná do každej miestnosti. Pri výbere zvážte svoje potreby a účel kresla.

  • Stropná závesná stolička je taká, kde sedadlo visí na lane pripevnenom k ​​háku na strope. Tento typ kresiel je najobľúbenejší a pravdepodobne aj najpohodlnejší, pretože umožňuje plný rozsah pohybu.
  • Závesná stolička so stojanom je mobilnejší typ. Sedadlo visí zo stojana umiestneného na podlahe. Keďže je menšie a dá sa premiestňovať, hodí sa najmä na miestach s obmedzeným priestorom. Mobilita kresla ho umožňuje umiestniť kamkoľvek – táto možnosť posedenia možno využiť aj pri realizácii záhrady, terasy či balkóna.
  • Hojdacia sieť (hammock) je oveľa lacnejšou alternatívou ako predchádzajúce modely. Jej výhodou je fakt, že sa perfektne hodí k akémukoľvek tvaru postavy. Hojdaciu sieť je možné kedykoľvek zavesiť a následne rýchlo zvesiť. Dá sa ľahko uložiť a nezaberie veľa miesta.

Materiál

Tvar a veľkosť nie je jediným kritériom, ktorému by ste mali venovať pozornosť. Závesná stolička môže byť vyrobená z rôznych materiálov. Najbežnejšie používané materiály sú:

  • Ratan – ratanové konštrukcie sú veľmi dekoratívne. Je to trvanlivý a ekologický materiál aj keď nie je odolný voči vode. Z tohto dôvodu by nábytok nemal byť umiestnený vonku.
  • Drevo – materiál tohto druhu je ťažší ako ostatné. Jeho výhodou je, že je to prírodný materiál a drevo symbolizuje pohodlie a útulnosť.
  • Plast – plastové závesné stoličky sú ľahké a relatívne odolne. Okrem toho sa závesná stolička z plastu sa ľahko čistí.
  • Látka – sa najčastejšie používa na výrobu hojdacích sietí. Sú ľahké, priedušné a dajú sa ľahko zložiť. Najpopulárnejšími tkaninami sú bavlna a ľan.

Výber materiálu závisí od účelu vašej závesnej stoličky. Pokiaľ sa ju chystáte umiestniť von, zvoľte materiál, ktorý je odolný voči poveternostným vplyvom.

Ďalej zvážte aj celkový štýl vašej miestnosti. V obľúbenom škandinávskom štýle sa používajú najčastejšie drevené, látkové a tkané závesné kreslá. Naopak kreslá z prírodného ratanu sú prvkami skôr pre rustikálny štýl. Moderný a minimalistický štýl je možné perfektne doplniť plastovou alebo kovovou závesnou stoličkou jednoduchého tvaru.

Kam umiestniť závesnú stoličku?

Ak ste sa rozhodli pre kúpu závesnej stoličky, uistite sa, že máte v dome dostatok miesta. Ak ide o stropné závesné kreslo, umiestnite ho do priestrannej miestnosti tak, aby neblokovalo pohyb. Kreslo by malo byť umiestnené ďaleko od okien a iných predmetov.

Závesná stolička so stojanom zaberie výrazne menej miesta. Vďaka svojej konštrukcii sú jej pohyby obmedzené, takže nehrozí poškodenie nábytku.

Tip: Ak plánujete umiestniť závesnú stoličku do detskej izby, dbajte predovšetkým na bezpečnosť. Najlepším umiestnením je stred miestnosti.

 

Autor: Dominika Blchova