Osviežte svoj interiér drevom

0
166
Osviežte svoj interiér drevom
Osviežte svoj interiér drevom

Drevo je súčasťou interiérov už dlhé roky. A aj v tých moderných má svoje miesto najmä vďaka svojej funkcii dodať miestnosti trochu tepla. Použiť sa dá všade od obývačky až po kúpeľňu. Ako ho ale kombinovať, aby interiér pôsobil ako jeden celok?

Drevo dokáže zmeniť atmosféru interiéru

Drevom sa v interiéri obklopujeme radi. Prináša nám domov trochu tepla a prírody. No v súčasnosti, keď máme na výber obrovské množstvo farebných prevedení a rôznych druhov drevín, môže byť kameňom úrazu zladenie drevených kúskov. Drevená obývacia stena je síce krásna, no ak ju kombinujete s drevenou podlahou môže to dopadnúť veľmi nešťastne.

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že drevo v tmavých odtieňoch bude pôsobiť solídne a elegantne. No najlepšie sa bude vynímať vo väčších priestoroch. Do tých menších radšej voľte svetlejšie odtiene dreva, ktoré vytvoria dojem ľahkosti a vzdušnosti. Vyhýbajte sa výrazným farbám a sýtym odtieňom najmä do miestností, kde nie je veľa svetla. Naopak, skvelo budú pôsobiť v presvetlenom priestore, do ktorého vnesú hrejivé teplo.

Do bytov voľte dreviny ako je dub, buk, jaseň či breza. Do väčších priestorov potom môžete siahnuť aj po orechu alebo čerešni.Osviežte svoj interiér drevom

Minimalistický vzhľad s minimom dreva

Ak túžite po minimalizme, snažte sa drevené prvky v interiéri obmedziť. Použite ho inde než na podlahe, napríklad na skrine, interiérové dvere alebo schody či kuchynská linka. Príliš veľa dreva stráca účel a priestor bude vyzerať preplnene. V kombinácii s ostatnými materiálmi, ako je napríklad kov alebo betón, drevené kúsky krásne vyniknú.

Viac drevín naraz nie je dobrý nápad

Kombinácia niekoľkých druhov drevín vytvorí skôr chaotický dojem. Nemiešajte spolu ani teplé a výrazne studené odtiene a držte sa jednotného tónu. Myslite na to, že ak sú dreviny pri sebe, nemusia spolu ladiť. V takom prípade sa ich snažte od seba čo najviac oddialiť – na drevené podlahu použite koberec, ktorým oddelíte drevené skrinky alebo stôl.

Neprežeňte s množstvom dreva v interiéri. Drevo na podlahe, stenách aj strope a do toho ešte drevený nábytok môžu vyzerať dobre na chalupe, no do moderného bývania sa nehodia. Ak by ste sa ale predsa len chceli vydať týmto smerom, použite rôzne odtiene a zosvetlite strop a steny alebo jemne stmavte podlahu napríklad tónovacím lakom.