Čo je najlepšie pre natieranie altánku?

0
1183

Chystáte sa natierať váš drevený nábytok, altánok alebo iné drevené prvky ako ploty vo vašej záhrade? Ktorý prípravok je najlepší pre čo najdlhšiu životnosť dreva pod vplyvom slnka a dažďu?

Gél

Novodobé moderné gélové prípravky sľubujú dlhú životnosť dreva, napríklad záhradnej chatky. Sľubujú odolnosť voči vode aj UV žiareniu. Ich výhodou je, že sa naozaj dobre rozotierajú a nemajú nepríjemný zápach.

Olejové farby

Majstri vravia, že ak chcete mať terasové dosky vždy krásne, mali by ste ich natrieť olejovou farbou. Olej drevo dokonale impregnuje a zároveň aj ochráni. Dnešné moderné farby im však dokážu konkurovať.

Lazúra

Veľa ľudí natiera hobľované dosky len lazúrou. Názory na lazúry sa celkom nezhodujú a každý majster vám odporučí niečo iné. Ak je však lazúra kvalitná, nemusíte sa ničoho báť a použiť ju na náter.

Lak

Kvalitný lak ochráni drevo tak, ako nič iné. Okrem toho spraví z dreva doslova iný materiál. Stabilizované drevo ktoré je navyše nalakované vydrží naozaj veľa a nemusíte sa obávať ani triesok alebo odštepkov.

Jedlé alebo motorové oleje

Skúsení majstri vám odporučia natrieť drevo, ktoré prichádza do kontaktu s mrazom a snehom, napríklad jedlým olejom na vysmážanie alebo motorovým olejom. Takáto ochrana vraj vydrží desiatky rokov.