Čo sú to ložiská?

0
77
Čo sú to ložiská?

Ložisko je mechanický komponent, ktorého funkciou je vedenie rotujúcej zostavy. Ložisko teda umožňuje otáčanie jedného prvku voči druhému. Musia ponúkať vysokú presnosť a odolnosť, ako aj možnosť práce vo vysokých rýchlostiach s minimálnym hlukom a vibráciami a toto všetko za naozaj extrémnych podmienok. Tento typ zariadenia sa nachádza vo všetkých priemysloch, ako je automobilový, letecký, stavbársky priemysel a iné. Existujú štyri hlavné typy ložísk: guľôčkové, valčekové, kužeľové a ihlové ložiská.

Materiály na výrobu ložiskových trubíc

Rôzne firmy využívajú na výrobu ložísk a ložiskových trubíc mnohé materiály, v drvivej väčšine však ide o kvalitnú a odolnú oceľ. Uhlíková oceľ alebo chrómová oceľ s vysokým obsahom uhlíka je najbežnejšie používaným materiálom pre ložiská. Napríklad materiál trubiek 100Cr6, je konštrukčná oceľ guľôčkovými ložiskami, ktorá vykazuje vysokú tvrdosť, odolnosť proti oderu a relatívne ľahké mechanické spracovanie. Takáto oceľ https://virgamet.com/tubes-100cr6-1-3505-102cr6-1-2067-aisi-52100-lh15-bearing-steel sa používa na výrobu krúžkov, guľôčkových a valčekových ložísk vo forme za tepla.

Oceľ 100Cr6 sa používa na výrobu ložísk a iných komponentov odolných voči tlaku a treniu, ktoré nepracujú pri zvýšených teplotách a použité rozmery sú obmedzené na hrúbku približne 30 mm. Materiál 1.3505 je ložisková oceľ legovaná chrómom a je široko používaný na výrobu guľôčkových ložísk a valčekových ložísk.

Guľôčkové ložiská

Guľôčkové ložiská sú často optimalizované pre radiálny kontakt: to znamená, že budú veľmi užitočné, ak sila, ktorú chcete dostať do kontaktu s ložiskom, je kolmá na jeho os otáčania. Dvojradové guľkové ložiská sú však optimalizované pre uhlový styk. Okrem toho, ak chcete použiť guľôčkové ložisko pre axiálne zaťaženie, je potrebné poznamenať, že toto zariadenie podporuje iba mierne axiálne zaťaženie.

Valčekové ložiská

Valčekové ložiská sú schopné znášať značné radiálne zaťaženia. Existuje niekoľko typov valčekových ložísk. Líšia sa podľa počtu radov valčekov (jeden, dva alebo štyri) a podľa toho, či je alebo nie je klietka. Jedinou nevýhodou je, že valčekové ložiská bez klietok neznášajú také vysoké otáčky ako ložiská s klietkou. Valčekové ložiská sú tiež veľmi robustné a majú dlhú životnosť.

Ihlové ložiská

Rovnako ako valčekové ložiská môžu byť ihlové ložiská dodávané s klietkou alebo bez nej. Ak majú klietku, potom môžu vydržať veľmi vysokú rýchlosť, zatiaľ čo ihlové ložisko bez klietky môže niesť veľmi významné radiálne alebo aj axiálne zaťaženie.

Kužeľové ložiská

Kužeľové ložiská môžu znášať radiálne aj axiálne a kombinované zaťaženie alebo aj obe súčasne. Náklad môže byť veľmi ťažký kvôli ich vysokej tuhosti. Ak si nie ste istí medzi guľôčkovým a kužeľovým ložiskom, výhodou je, že ložisko ekvivalentných rozmerov znesie väčšie zaťaženie.

Mazivo

Výber maziva je základným faktorom pre zabezpečenie správnej funkcie a dlhej životnosti ložísk. Mazivo uľahčuje pohyb, predchádza opotrebovaniu a predčasnej únave, znižuje vnútorné trenie, zabezpečuje, že ložiská sú utesnené voči vonkajším telesám, znižuje prevádzkový hluk, chráni ložisko pred koróziou a mnoho iných výhod.