Dizajnové koberce: prírodný alebo umelý vlas? Aké sú ich výhody a nevýhody?

0
299
Dizajnové koberce: prírodný alebo umelý vlas? Aké sú ich výhody a nevýhody?

Štýlové koberce dávajú domovu nový rozmer, okrem toho, že slúžia ako dizajnový doplnok, dotvárajú útulnú atmosféru a vnášajú do priestoru teplo a pohodlie. Hľadanie dokonalého koberca môže zabrať veľa času. Pri rozhodovaní sa ľudia zameriavajú najmä na pohodlnosť, a u mnohých platí, že čím mäkší koberec, tým lepšie. Kto by predsa chcel mať pod nohami tvrdý a drsný koberec?

Pred tým, než zainvestujete do nového koberca, vezmite do úvahy dĺžku vlasu, teda pokiaľ máte doma zvieratá, koberec s krátkymi vláknami bude ľahšie udržiavateľný. Ďalej si treba premyslieť, či chcete jednoduchý koberec bez textúry alebo s textúrou. V neposlednom rade je dôležitá farba, aby vám koberec ladil s nábytkom a interiérovými doplnkami a taktiež typ vlákna. Rozhodujete sa medzi syntetickým a prírodným vláknom? Prečítajte si ich výhody a nevýhody.

Výhody a nevýhody prírodného vlasu

Luxusné prírodné koberce sa najčastejšie vyrábajú zo sisalu, hodvábu a ovčej vlny, ktorá sa používa už viac ako 2000 rokov. Hlavným benefitom je, že prírodný vlas je veľmi odolný a nie je na ňom vidieť hrubé nečistoty tak veľmi ako na umelom vlákne, ktoré je priehľadné. Ak vám záleží na životnom prostredí, prírodný koberec bude pre vás lepším variantom, nakoľko je vyrobený z udržateľných zdrojov.

Nevýhodou prírodného vlákna môže byť pre niekoho vyššia cena, pretože výroba takého koberca je nákladnejšia ako pri kobercoch z umelého vlákna a mnohé sa koberce sa vyrábajú na mieru. Dôležité je povedať aj to, že prírodné koberce sa veľmi ľahko zafarbia. Ak by sa stalo, že na svetlý koberec rozlejete víno, vlna ho okamžite absorbuje. Treba tiež dať pozor na rozliatie chemikálií, bielidlo by vlnu ihneď rozpustilo. Pokiaľ túžite po krásne vyzerajúcom koberci, zvážte spomenuté výhody, nevýhody a snažte sa eliminovať riziko poškodenia.

Výhody a nevýhody syntetického vlasu

Existuje niekoľko syntetických vlákien – polyester, nylon, Olefin alebo polypropylén. Syntetické koberce sú vhodné do rodín s deťmi alebo domácimi zvieratami. Vyznačujú sa svojou odolnosťou voči škvrnám a čistiacim prostriedkom. Okrem nylonu je veľmi málo pravdepodobné, že by tento typ koberca poškodila chemikália. Ich nenáročnú ocenia najmä ľudia s alergiou na plesne, pretože po vyčistení koberec rýchlo uschne.

Všetko má však svoje pre a proti a ani syntetické koberce nie sú výnimkou. Prvou nevýhodou je, že syntetické vlákna sa ťažšie farbia, a preto sa môžete na trhu stretnúť s menšou farebnou škálou. Aj keď je umelé vlákno odolné voči škvrnám, platí to len pre fľaky na báze vody. Olejové, hutné škvrny musíte vyčistiť čo najskôr, inak by ste sa ich už vôbec nezbavili.

S kúpou dizajnového koberca sa veľmi neponáhľajte, najskôr si starostlivo premyslite všetky spomenuté plusy a mínusy.