Je tu leto, čas tepovania

0
158
Je tu leto, čas tepovania

Medzi najobľúbenejšie ročné obdobia na tepovanie patria jar a jeseň. Pred Vianocami chce mať každý upratané a preto tepovanie nenecháva na poslednú chvíľu ale v predstihu pretepuje auto, sedačku, koberce, či matrace.

Po zime je v domácnosti väčší pohyb a na kobercoch, či sedačkách sa usádza podstatne viac prachu a nečistôt, ktoré si vyžadujú použitie tepovača.

Prečo by ale malo byť leto časom tepovacím?

Na jar a začiatkom leta kvitne väčšina stromov a kvetov. Do toho začiatkom leta nastupujú kosci, ktorý zvíria prach a peľ z trávy. Peľ je silným alergénom, ktorý môže u niektorých osôb spôsobiť problémy s dýchaním a pokožkou.

V lete vďaka vysokým teplotám je sedačka alebo koberec hneď suchý. Nedochádza k jeho zatuchnutiu vplyvom slabšieho odparu. Nehrozia tak zarosené okná alebo ťažký vzduch, ako tomu zvykne bývať v chladnejších mesiacoch.

Keď sme pri vysokých teplotách – práve tie spôsobujú nadmerné potenie. Ak trávite čas v aute alebo večer pozeráte na svoj obľúbený program zo sedačky, tak telo stráca vodu práve potom, ktorý sa potom vsakuje do podkladu. Výsledkom je nepríjemný zápach ale tiež nevkusné mapy. Asi nedosahujete rekord v potení za hodinu (3,7 litra Albertom Salazorom v roku 1984) ale každopádne netreba túto skutočnosť podceniť, najmä ak má vaša domácnosť viac členov.

Aj v lete je koberec v domácnosti namáhaný. Je dokázané, že počas leta sme na vyzúvanie ( najmä teda krátkodobé ) viac benevolentní. Ľudia si odbehnú zo záhrady po nápoj alebo veci na gril a nie veľmi ochotne sa vyzujú. Takéto pendlovanie medzi interiérom a exteriérom má za následok presúvanie nečistoty do koberca. Aj keď väčšina sa dá odstrániť vysávaním, tak odporúčame koberec pretepovať, aby sa neznehodnotilo vlákno napr. drobnými čiastočkami prachu, ktoré vysávač neodstráni.

Počas leta ľudia cestujú autom kratšie, či dlhšie trasy za dovolenkou a oddychom. Ak máte v rodine deti, viete, aké je náročné udržať v aute plné brušká a zároveň čisté poťahy. Je to takmer nadľudský výkon. Rozliaty džús, omrvinky z chlebíka alebo roztopená čokoláda za pár desiatok sekúnd – to je len príkladov najbežnejších znečistení v lete. Problém ale je, že potraviny sa v lete podstatne rýchlejšie kazia a ich rozklad môže byť veľmi nepríjemný pre čuchové bunky. Preto, ak dôjde k takejto nemilej situácii, treba to riešiť okamžite a neodkladať to.

Je pravdou, že v lete trávime viac času von ako v akúkoľvek inú ročnú dobu. Na druhej strane, počas leta máte v domácnosti deti, ktoré nechodia do školy. Nič nebráni tomu, aby ste práve v lete vsadili na tepovanie vášho auta, sedačky, či koberca.