Jeme s vášňou: V každej domácnosti nesmie chýbať „jedálenská časť“. Ako by  mala vyzerať?

0
134
Jeme s vášňou: V každej domácnosti nesmie chýbať „jedálenská časť“. Ako by mala vyzerať?
Jeme s vášňou: V každej domácnosti nesmie chýbať „jedálenská časť“. Ako by mala vyzerať?

Jedlo je jedinečnou príležitosťou, pri ktorej sa stretáva celá rodina. Niektoré domácnosti si osvojili tento zvyk na dennej báze, iné sa zídu za jedálenským stolom pri večeri alebo aspoň pri nejakej významnej rodinnej udalosti. Je veľmi dôležité vytvoriť si doma príjemný priestor, kde sa budete radi stretávať.

Súčasné trendy jedálňam navracajú ich význam, svoje miesto „jedáleň“ nachádza aj v menších priestoroch. Aj taký jedálenský kút môže vyzerať reprezentatívne, stačí ak stavíte na vhodné prvky a nábytok, ktorý priestoru dodá šmrnc.

Ako vybrať nábytok do jedálne?

Okrem veľkosti miestnosti hrá úlohu počet členov rodiny, ale i čas, ktorý pri jedálenskom stole trávite. Nikdy nešetrite napríklad na pohodlných jedálenských stoličkách. Ich dizajn je podstatný, hrá dôležitú úlohu a vo veľkej miere ovplyvňuje vzhľad celého priestoru. Inak povedané, výber správnych stoličiek je zásadný. Dnes nájdete jedálenské stoličky v mnohých pútavých dizajnoch za skvelé ceny, v rôznych materiálových prevedeniach a štýloch. Najmä čalúnené kúsky v sofistikovaných farbách sú zásahom do čierneho. Alebo by ste radšej stavili na efektné čalúnené jedálenské kreslo v ihličnanovej farbe?

Vydarený dizajn stola aj stoličiek poteší každé oko

Do menších priestorov sa hodí ľahký a vzdušný nábytok. Pozor na ťažké masívne stoly, ktoré síce pôsobia nádherne, no súčasne zaberajú veľké množstvo miesta. Riešením sú sklápacie alebo skladacie stoly, ktoré šetria miesto. Ďalšie možnosti ponúkajú rohové jedálenské sety, prípadne bar s barovými jedálenskými stoličkami. Veľmi populárne sú kuchynské ostrovčeky.

Nezabudnite na štýlové osvetlenie

Každému spoločnému jedlu dodá špeciálnu atmosféru. V posledných rokoch sú trendy závesné svietidlá. Nad menším stolom stačí jedno, ak máte väčší stôl, pokojne priestoru doprajte viac svetelných zdrojov vedľa seba v rovnakej alebo rôznej výške.