Výber vhodného matracu – ako na to?

0
126
Výber vhodného matracu – ako na to?
Výber vhodného matracu – ako na to?

Nájsť vhodný typ matracu, ktorý bude vyhovovať vám a vašich predstavám, nemusí byť vôbec také jednoduché, ako sa môže sprvoti zdať. Na trhu nájdeme totiž množstvo typov rôznych matracov, ktoré sa od seba odlišujú materiálom, tvrdosťou, výplňou, značkou, no koniec koncov i cenou, ktorá môže byť pre mnohých zákazníkov smerodajná. Čo je však dôležité pri samotnom procese výberu vášho vysnívaného matracu?

Na toto pri kúpe matracu nezabúdajte!

Neponáhľajte sa! Väčšina ľudí potrebuje sedem až deväť hodín spánku za noc a tých pár minút, ktoré môžete využiť na vyskúšanie matracu, určite stojí za to. Ľahnite si naň na tak dlho, ako potrebujete. Prevráťte sa, posaďte sa, vstúpte a vstaňte z postele. Jednoduchosť pohybu prispieva k pohodliu, najmä ak máte malé dieťa, ku ktorému vstávate niekoľkokrát počas noci. Ak je matrac príliš mäkký, bude to vyžadovať viac úsilia a naopak, ak bude príliš tvrdý, môžete cítiť bolesť na vašich bokoch a ramenách. Nezabudnite tiež na anatomické vankúše, ktoré sú výbornou oporou tela a idú „ruka v ruke“ s novým matracom a roštom.

Kedy je čas na kúpu nového matracu?

Matrace by ste mali vymeniť každých osem rokov bez ohľadu na výplň či materiál, z ktorého sú vyrobené. Väčšinou ide totiž o pohodlie a pocit – ak sa váš matrac výrazne prehýba, vytvára akési zhluky hŕč alebo jednoducho už nemáte pocit poriadnej podpory, pravdepodobne je čas na kúpu nového. Nehovoriac o bolestiach svalov či hlavy po každom prebudení!

Chránič matracu – áno či nie?

Chránič matracu je v podstate prispôsobená plachta navrhnutá tak, aby pomáhala chrániť posteľ a samozrejme i matrac, ktorý by mal ostať v nepoškodenom stave i po dobu niekoľkých rokov. Chránič môže zabrániť tomu, aby sa do matraca absorbovali škvrny od vecí ako sú nečistoty, odumreté kožné bunky či vlasy. Je to ideálna voľba pre alergikov, ale aj všetkých tých, ktorí túžia mať svoj matrac čistý a v dobrom stave.