Masívny vidiecky nábytok do domácnosti alebo na chalupu

0
584

Voňajúce drevo, krásne tvarované línie, drobné rezbárske práce a sústružené nohy stolov: to všetko a oveľa viac charakterizuje nábytok vo vidieckom štýle! Keď počujete o nábytku vo vidieckom štýle, predstavujete si najprv originálne horské chaty v zime, pravdepodobne si spomeniete na poslednú dovolenku na lyžiach a na vŕzgajúce rohovú lavicu okolo masívneho stola vo izbe.

Vidiecky nábytok z masívu môže byť ale veľmi zaujímavý a moderný a nemusíte pritom nutne myslieť na zasneženú horskú chatu. S trochou pestrej farby, štipkou vosku alebo s jemným lakom môžete získať z jednoduchého dreveného nábytku úžasný kúsok do vášho domova.

Každý, kto si myslí, že je vidiecky nábytok veľmi fádny, sa mýli. Lebo aj keď je tento štýl celkom elegantný a krásny, môže mať niekoľko farebných i dizajnových variantov. Podľa zvolenej farby si potom podľa svojho vkusu zvolíte i štýl interiéru.

Ako vyzerá drevený nábytok vo vidieckom štýle?

Nábytok vo vidieckom štýle má niekoľko základných rysov:

Skrine z masívu: Je úplne jedno, či sa jedná o skrine v spálni či v kuchyni alebo skrine v predsieni. Vidiecka skriňa v tomto štýle je väčšinou biela, má nostalgické reliéfy a starodávne kovové úchyty. Hore je niekedy tvarovaná a je umiestnená ako dekoračný kus vedľa dverí.

Police: Police vidieckeho štýlu sú zo svetlého dreva, väčšinou napustené bielou farbou. Často police tvoria akúsi otvorenú skriňu v rôznych výškach a majú šarm vintage štýlu. Ak nemáte pre policovú stenu dosť miesta alebo by pôsobila príliš mohutne, môžete ju nahradiť krásnym príborníkom. K vidieckemu štýlu patrí aj moderný stolík na televíziu v bielej farbe s niekoľkými starými úchytmi.

Stoličky a kreslá: To čo platí pre skriňu a police je možné použiť aj pri sedení: základom je bielou farbou napustené drevo, nohy stoličiek sú pekne tvarované alebo dekoratívne vyrezávané. Opierky majú jemne vysústružené vzpery. Sedadlá sú buď len z dreva alebo sú polstrované svetlou látkou. Nemal by tiež chýbať ušiak so svetlo béžovým poťahom. Kto nie je príliš puritánsky a má rád trochu dievčenské štýl, môže vybrať látky s menšími kvetinovými vzormi.

Zrkadlá: Ako dekoračný prvok vidieckeho nábytku sú vhodné tiež zrkadlá s dreveným rámom. Sú výrazným kusom nábytku v každej miestnosti, pretože zrkadlá v tomto štýle sú väčšinou pravouhlé a majú široký drevený rám. Zrkadlo tak potom pôsobí ako umelecký obraz. Podľa svojho vkusu potom zvoľte rám buď prirodzene biely alebo pekne vyrezávaný. Tiež zrkadlá v štýle vintage, ktoré vyzerajú ako okná alebo dvojkrídlové dvere patria k vidieckemu štýlu.