Výmena zárubní dverí v paneláku bez búrania

0
3032

Chystáte sa meniť dvere a zárubne, no chcete to urobiť tak, aby ste nemuseli nič búrať? Žiadny problém. Nové interiérové dvere môžete mať aj bez toho, aby ste robili hluk alebo veľký neporiadok. V prípade drevených a kovových zárubní to ide rýchlejšie a jednoduchšie, no so zalievanými to až taká pohoda nie je. Je preto normálne, že pri demontáži tohto typu zárubne dochádza často k veľkému poškodeniu nielen múru, ale aj maľovky a omietky. Ak máte v byte takéto zárubne, demontovať by ste ich mali len v prípade, že sa chystáte na rozsiahlejšiu rekonštrukciu. Ten, kto má položenú plávajúcu podlahu, obklady alebo natiahnuté omietky by sa mal demontáži zalievaných zárubní určite vyhnúť. Veľmi ľahko by ste poškodili to, čo ste už prerobili a zbytočne by ste si urobili prácu navyše.

Aké sú vaše možnosti?

Ak u vás žiadne búranie neprichádza do úvahy, existuje niekoľko možností, ako zmeniť zárubne na nové.

Klasická obložková regulovaná zárubňa – obklad kovovej zárubne pomocou klasickej obložkovej zárubne je jednoduchý a rýchly spôsob montáže. Pri tejto úprave použijete rovnaký typ obložky, ako keby ste osádzali nové dvere na čistý múr. Veľkou nevýhodou však je zmenšenie otvoru až o 10 centimetrov, čo môže byť v niektorých bytoch problém. V prípade obývacích izieb sa tento spôsob použiť dá, no ak máte v kúpeľni pôvodné dvere so šírkou 60 cm, tie nové budú len 50 cm. Tým pádom takýto obklad na toalete alebo v kúpeľni možný nie je, pretože dvere s takouto šírkou sa štandardne nevyrábajú. Môžete si ich však dať vyrobiť na mieru a v tom prípade nemusíte búrať, ale zárubňu jednoducho obložíte.

Špeciálne upravená regulovaná obložková zárubňa – pre tento spôsob obloženia zárubne je vyrábaná špeciálne upravená zárubňa. Výhodou je, že pri tomto obložení sa prechod a aj svetlosť zmenší len o 3 cm a krídla dverí zostanú v nezmenenej veľkosti. V praxi to znamená, že do všetkých miestností vrátane kúpeľne a toalety sa dostanete cez rovnako veľký prechod ako predtým. Nevýhodou je však vyššia cena, pretože špeciálne zárubne sú drahšie ako klasické regulované. Pre niektorých ľudí môže byť tento faktor rozhodujúci, no ak si chcú zachovať predchádzajúce rozmery a nebúrať, budú si musieť priplatiť.

Výmena dverných krídel za nové do pôvodných zárubní – táto možnosť je finančne najmenej náročná, pretože vám zostane pôvodná kovová zárubňa a k výmene dôjde len v rámci krídla interiérových dverí. Ešte predtým, ako sa však rozhodnete pre túto možnosť, nezabudnite si poriadne kovovú zárubňu premerať a skontrolovať.

Pri výmene zárubní dverí v panelákovom byte bez nutnosti búrania je dôležité venovať pozornosť aj ich estetickému vzhľadu. Farba na zárubne môže hráť kľúčovú úlohu pri dokončovaní vzhľadu dverí a ich zárubní. Moderné farby na zárubne sú navrhnuté tak, aby vyhovovali rôznym štýlom interiéru a zároveň odolávali bežným opotrebeniam a poškodeniam. Správna voľba farby a kvalitnej farby na zárubne môže dodávať interiéru jedinečný vzhľad a prispievať k celkovému dojmu z miestnosti. Pri výbere farby na zárubne je dôležité zvážiť aj farebnú harmóniu s ostatnými prvky interiéru a preferencie obyvateľov.