Na čo si dať pozor pri kúpe bytu?

0
104
Na čo si dať pozor pri kúpe bytu?
Na čo si dať pozor pri kúpe bytu?

Predaj a kúpa nehnuteľnosti sa riadia istými pravidlami, na ktoré by ste nemali zabúdať. Ak nechcete naletieť podvodníkom a prísť o financie je najlepšie zamerať sa na ponuku realitných kancelárií. Kancelárie si účtujú za sprostredkovanie obchodu poplatky a väčšina ľudí sa chce poplatkom vyhnúť. Nemusí sa vám to ale vždy oplatiť. Na čo by ste si mali dávať pozor pri kúpe bytu?

Rozloha nehnuteľnosti

Je jedno či kupujete rodinný dom na vidieku alebo odpovedáte na inzerát „predaj bytov v Bratislave“. Ak niekto nehnuteľnosť predáva musí poznať jej presnú rozlohu. Približné odpovede ako napríklad: okolo 80m2 by vo vás mali vzbudiť podozrenie. Zároveň by mal predávajúci vedieť či ide o rozlohu aj s balkónom, pivnicou alebo bez nich.

Pivnica, garáž

Ak je v inzeráte napísané, že sa predáva byt s pivnicou alebo s parkovacím miestom, garážou, terasou,…dajte si pozor aby ste si ju aj naozaj kúpili. Pokojne sa môže stať, že si kúpite len byt a parkovacie miesto nie. Pokiaľ sa byt predáva aj s parkovacím miestom, garážou alebo malou záhradkou malo by to byť jasne uvedené aj na kúpnej zmluve. V opačnom prípade vám ju na katastri nehnuteľností nezapíšu. Katastrálny úrad neskúma či a koľko ste zaplatili, ale skúma kúpnu zmluvu, na ktorej je napísané čo všetko ste kúpili.

Zistite si vlastníkov nehnuteľnosti

List vlastníctva je verejná listina a vy si môžete na internete pohodlne zistiť kto je ozajstným vlastníkom bytu, o ktorý máte záujem. Pokojne sa totižto môže stať, že nehnuteľnosť má viacerých majiteľov (ak ju napríklad zdedili po rodičoch). Ak chcete nehnuteľnosť celú musia s predajom súhlasiť všetci majitelia. V opačnom prípade si kúpite len časť nehnuteľnosti…. napríklad detskú izbu.

Ťarcha

Exekúcia, hypotéka, právo dožitia,… to všetko sú ťarchy, ktoré môžu byť na nehnuteľnosť uvalené. Keďže práve ťarchy často odrádzajú záujemcov o nehnuteľnosť môže sa stať, že vám ju majiteľ zatají. Nemusíte sa ale ničoho obávať. Či je na nehnuteľnosti ťarcha alebo nie zistíte z listu vlastníctva.