Sušenie bielizne ako hra

0
74
Sušenie bielizne ako hra
Sušenie bielizne ako hra

Je tu jeseň a s ňou aj čas, keď sa sušenie bielizne presúva zvonka dovnútra. Sušiaky „zdobia“ inak útulné obytné miestnosti a bielizeň zrazu tak dobre nevonia. Existuje však riešenie – sušička, ktorá dokáže napodobniť procesy prebiehajúce pri sušení bielizne v prírode. Hoci sa postará o to podstatné sama, môžete zapojiť aj deti a brať túto časť starostlivosti o domácnosť ako hru. Užijete si tak spoločné chvíle a naučíte ich, že aj každodenné povinnosti možno vnímať ako zábavu.

Čerstvý ozonizovaný vzduch, mierne teplo, slnečné lúče a svieži vánok pomôžu vysušiť bielizeň tak, aby príjemne voňala. Je tu však jedno veľké „ale“. Na jednej strane síce slnečné lúče pomáhajú rýchlejšie vysušiť oblečenie a eliminujú baktérie a pachy, na druhej strane však ich pôsobením blednú farby. Navyše musí byť vonku pekne – vo vlhkom počasí bez slnka sa bielizeň zle suší.

Existujú však sušičky, ktoré svojou technológiu prenášajú sušenie na čerstvom vzduchu do bezpečia domova a možno ich tiež ovládať na diaľku. Vaša bielizeň sa usuší rýchlejšie a bude voňať rovnako dobre, ako keby schla vonku. Navyše bude aj príjemne mäkká a bez rizika poškodenia farieb.

Sušenie bielizne v sušičke má však svoje vlastné pravidlá. Aby ste si ich lepšie zapamätali, čo tak premeniť tieto zdanlivo nudné činnosti na hru? Keď ju zvládnete, sušenie bielizne v sušičke (a všetok ten voľný čas navyše) bude len o zábave.

Hra prvá: Skontrolujte etiketu

Ak si nie ste istí, ktoré oblečenie patrí do sušičky a ktoré nie, skontrolujte etikety. Na vlnených alebo hodvábnych odevoch zvyčajne nájdete symbol „nevhodné do sušičky“, pretože obidva druhy majú tendenciu sa pri vysokých teplotách scvrkávať. Treba však poznamenať, že nové technológie v mnohom predbehli svoju dobu. Stále však platí, že do sušičky nepatrí oblečenie s flitrami, zo syntetickej a prírodnej kože, z gumy a oblečenie znečistené horľavými látkami.

Hra druhá: Oblečenie roztrieďte

Oblečenie vždy roztrieďte podľa materiálu a hmotnosti. Je lepšie sušiť objemnejšie tkaniny, ako je džínsovina a uteráky, oddelene, aby nepoškodili tie jemnejšie tkaniny, ako sú hodvábne kúsky alebo spodná bielizeň.

Chúlostivejšie oblečenie sušte pri nižšej teplote, zatiaľ čo odolnejšie oblečenie znesie vyššie teploty. Ak teda máte sušičku s tepelným čerpadlom, ktorá na rozdiel od bežnej sušičky, čo využíva len horúci vzduch, môže sušiť aj chladnejším vzduchom.

Hra tretia: Skontrolujte vrecká

Zo všetkého najskôr skontrolujte vrecká. Cudzie predmety môžu ľahko poškodiť oblečenie aj sušičku, a ak ide napríklad o zabudnutú elektroniku, môžete sa s ňou rozlúčiť. Táto hra je mimoriadne zaujímavá: nikdy totiž neviete, na aké poklady vo vreckách narazíte.

Hra štvrtá: Ani málo, ani moc

Čím viac bielizne naraz, tým lepšie. Takto však sušičky bielizne nefungujú. Využívajú cirkuláciu horúceho vzduchu, a ak v preplnenom bubne nie je na prúdenie vzduchu priestor, nemajú šancu bielizeň usušiť. A keď už hovoríme o vzduchu – umiestnite sušičku do dobre vetraného priestoru, kde sa teplota pohybuje v rozmedzí 10 – 25 °C. Neumiestňujte sušičku na koberec alebo priamo k stene, aby cirkulácia vzduchu fungovala správne.

Staršie modely sušičiek si nevedeli poradiť ani s väčšími kusmi, ako sú napríklad prikrývky. Naopak, najnovšie modely majú funkciu TwinAir. Vďaka maximálnej cirkulácii vzduchu si hravo poradia aj s objemnými tkaninami, ktoré okrem toho zanechajú krásne mäkké, rovnomerne vysušené a nepokrčené. A čo viac – nezamotané!

Hra piata: Mokré a suché dohromady nepatrí

Nemiešajte mokré a suché oblečenie, pretože mokré oblečenie by sa dobre nevysušilo.

Hra šiesta: Venujte so tomu, čo máte radi, s prehľadom i na diaľku

Keď už ste pri tom hraní, je tu ešte niečo zaujímavé. Kým sa sušička bude venovať vašej bielizni, pokojne sa choďte prejsť. Vďaka zabudovanej wifi a diaľkovému ovládaniu prostredníctvom aplikácie ConnectLife budete mať o všetkom prehľad. Môžete si tak užívať svoj vlastný program, zatiaľ čo „sa to“ suší bez väčšej námahy z vašej strany.

Horúca novinka – sušička Gorenje D2NS83SW/CZ s funkciou NatureDry

Gorenje D2NS83SW/CZ je sušička inšpirovaná prírodou s tepelným čerpadlom, senzorovou technológiou, integrovanou wifi a kapacitou až 8 kg bielizne. Má patentovanú technológiu NatureDry, ktorá napodobňuje procesy sprevádzajúce sušenie bielizne na čerstvom vzduchu. Novinka v najúspornejšej triede A+++ dokáže vďaka prídavnému senzoru sušiť aj jemné tkaniny a športové oblečenie. Ponuka programov zahŕňa veľmi rýchly 89-minútový program, špeciálny program na dokonale suché a mäkké oblečenie pre bábätká a sanitačnú funkciu SuperHygiene na pranie bez baktérií a plesní. Sušička využíva patentovaný systém TwinAir s obojsmerným fúkaním vzduchu, má bubon WaveActive s jedinečnou vlnovitou štruktúrou a špeciálnu funkciu AntiCrease – to všetko zaručuje šetrnú starostlivosť a zabraňuje pokrčeniu. Zaujímavý je aj program na posteľnú bielizeň, ktorý využíva špeciálny algoritmus a je navrhnutý tak, aby zabránil zamotaniu veľkých kusov bielizne do seba. K jednoduchému ovládaniu prispieva aj vnútorné osvetlenie bubna. Tichú sušičku poháňa najnovší typ účinného a úsporného motora PowerPlusMotor; sušička má tiež integrovanú wifi a možno ju ovládať aj na diaľku prostredníctvom aplikácie ConnectLife. Stojí 719 EUR.

sk.gorenje.com