Na čom si posedieť na záhrade?

0
592

Dizajnéri záhrad hovoria o jedinej dôležitej zásade, ktorá robí zo záhrady skutočné miesto, kde je možné tráviť čas oddychom. Tou zásadou je vytvorenie miesta na sedenie. Či je to už len plochý kameň, alebo obyčajná stolička.

Chvalabohu, časy, keď bolo jediným posedením v záhrade jednoduchá drevená lavička, sú dávno preč. Výrobcovia a predajcovia ponúkajú záhradné sety všetkých tvarov a rozmerov. Od takých, ktoré sa dajú s rezervou umiestniť aj na balkón po také do ktorých usadíte celú rozvetvenú rodinu.

Vo výbere materiálov dnes prevládajú exotické drevá – najmä teak a meranti. Jedná sa o odolné materiály, ale aj tak sa z estetických dôvodov odporúča raz za čas ich ošetriť drevným olejom.

Ako sme už spomenuli, tento nábytok sa dodáva v mnohých kombináciách. Od jednoduchého záhradného kresla po veľké stoly s pevnými či skladacími kreslami a stoličkami.

Druhým trendovým materiálom je umelý ratan, alebo aj polyratan. Polyratanový nábytok nie je kompletne plastový. Plast v podobe imitácie prírodného ratanu tvorí len jeho poťah. Kostra takéhoto nábytku je vyrobená z odolného kovu – ocele alebo hliníka. Polyratanový nábytok je vďaka neutrálnym a pastelovým farbám vhodný k viacerým exteriérom, hoci treba uznať, že najviac sa hodí k modernej architektúre.

Niektoré záhradné sety sú dodávané priamo so sadou podušiek. Tie je možné dokúpiť aj samostatne. Pokiaľ predajca neuvádza, či podušky sú alebo nie sú súčasťou dodávky, je vždy dobré si túto skutočnosť overiť a prípadne podušky ihneď dokúpiť.

Niekedy sa do záhrady oplatí investovať v štýle minimalizmu. Či už z dôvodu nedostatku priestoru, alebo akýchkoľvek iných pohnútok. Umiestniť však záhradné kreslo alebo aspoň stoličku pod strom alebo na terasu je prvým krokom k tomu, aby sme si záhradu naozaj užili

Obchodníci nezabúdajú ani na špecializovaný záhradný detský nábytok. Zvyčajne je vyrobený z kombinácie ocele, plastu a polyesteru dajú sa však kúpiť aj sety detského záhradného nábytku vyrobené len z plastu. Chýba síce faktor romantiky, ale nikto nemôže namietať, že takýto záhradný detský nábytok je mimoriadne praktický, ľahko sa udržiava v čistote a je primerane ľahký, aby s ním zvládli manipulovať aj deti.