Obložte pôvodné kovové zárubne a renovujte bez zbytočného neporiadku

0
85
Obložte pôvodné kovové zárubne a renovujte bez zbytočného neporiadku

Rekonštrukcie milujeme aj nenávidíme, pretože okrem toho, že je s nimi spojený pocit spokojnosti z nového, vo veľkej miere vnímame okolitý neporiadok, prach a pocit nepohodlia. Meníte interiérové dvere? Bolo by na škodu nechať ich visieť na pôvodných kovových zárubniach. Búrania sa však obávať nemusíte.

Keď nová zárubňa prekryje starú

Vymeniť interiérové dvere, ale na zárubňu sa vykašľať, to je čosi podobné, ako keby sme kúpili nové auto a jazdili na starých pneumatikách. Keďže interiérové dvere nekupujeme denne a ani každoročne, nebojme sa vyššej investície. Ak si vyberieme kvalitné dvere, budú nás niekoľko desiatok rokov tešiť svojím dizajnom, ale aj tepelnoizolačnými a zvukovoizolačnými vlastnosťami.

Nestačí myslieť len na dvere samotné, zároveň treba zvážiť charakter kovania – druh kľučiek, ich tvar a pod., ale aj to, či pôjde o ľavé alebo pravé interiérové dvere. Ľavé interiérové dvere majú pánty umiestnené na ľavej strane zárubne a kľučka nám smeruje doľava. Pravé dvere majú pánty na pravej strane zárubne a kľučka nám ukazuje doprava. Keď dôkladne zvážime materiál interiérových dverí, ešte máme jednu úlohu, a to rozhodnúť, či pôvodné zárubne ponecháme, alebo ich zo steny vytrhneme a nahradíme novými.

Ak zárubne ponecháme…

Dáte starým zárubniam šancu? Sú interiéry, ktorým pôvodné kovové zárubne dodávajú svojské čaro a bolo by na škodu ich nahrádzať modernými obložkovými variantmi. Ak sa zárubne prebrúsia a natrú matnou či lesklou farbou na kov, budú vyzerať skvelo aj s novými interiérovými dverami. Domácnosť získa vidiecky charakter, a ten je v súčasnosti veľmi obľúbený. Je tu však aj druhá možnosť. Pôvodné kovové zárubne nemusíme opracovať, ale ich jednoducho elegantne zakryjeme obložkovou zárubňou.

Nič netreba vysekávať a potom zasa murovať, takže v domácnosti nevíri prach a nemusíte hľadať ani šikovného murára, ktorý otvor vymuruje tak, aby bol pripravený pre novú zárubňu. Jednoducho si dáte vymerať nové zárubne tak, aby sa umiestnili na tie staré. Otvor dverí sa zmenší len minimálne a možno to ani nepostrehnete. Nájdete však vhodné dvere do takéhoto otvoru? Predajňa Lupacentrum v Špačinciach pri Trnave vám vyrobí dvere na mieru a aj pre takto upravené dverové otvory. Renovácia bez zbytočných zdržaní a neporiadku tak veľmi nebolí a budete ju mať rýchlo za sebou.