Odvetraná fasáda: Jej funkcie, výhody a nevýhody

0
247
Odvetraná fasáda: Jej funkcie, výhody a nevýhody
Odvetraná fasáda: Jej funkcie, výhody a nevýhody

Správna zvolená fasáda dokáže udržať vašu domácnosť v úspornom režime. Vybrať vhodnú, efektívnu a krásnu fasádu však nie je vždy jednoduché. Existujú rôzne typy fasád, farby, kombinácie, ale aj materiály. Existuje množstvo druhov fasády, no v súčasnosti sa veľkej obľube teší práve odvetraná fasáda.

Aké sú jej funkcie a aké výhody vám môže priniesť?

Odvetraná fasáda

Odvetraná fasáda je fasáda, ktorá je nielen moderná, ale aj efektívna a trvácna. Odvetrávanie celej fasády umožňuje vzduchová medzera, ktorá je medzi vonkajšou murovanou stenou a fasádnym plášťom. V súčasnosti existujú dve podoby realizácie odvetranej fasády, a to suchá a mokrá možnosť.

Pri mokrom variante sa k zateplenej nosnej konštrukcii primurováva nenosná priečka. Suchý variant sa aplikuje tak, že sa k obvodovej stene pripevní závesná konštrukcia, tepelná izolácia a až potom sa umiestňujú obkladové materiály. Na výber máte napríklad drevo, vláknocementové dosky, keramiku, laminát, sklo či oceľ.

Funkčnosť celej odvetranej fasády je založená na eliminácii tepelných mostov a akumulácii teploty. Takáto fasáda však ponúkajú omnoho viac výhod.

Funkcie odvetranej fasády

Funkcie odvetranej fasády
Funkcie odvetranej fasády

Úspora energie aj financií

Keďže vonkajšia izolácia dokáže zadržať v stenách teplo, využíva tak kapacitu pamäte materiálu. V miestnosti tak zostava príjemný vzduch, čím ušetríte nielen energiu, ale aj výdavky na teplo.

Akumulácia tepla

Fasádny systém dokáže odolať slnečnému žiareniu aj nízkym mínusovým teplotám a mrazom. V interiéri je tak príjemná klíma v lete a teplo v zime. Stála teplota vzduchu v interiéri má nielen ekonomické výhody, ale aj výhody pre ľudské zdravie.

Tip: Prečítajte si viac o možnostiach alternatívneho bývania.

Zábrana vzniku tepelných mostov

V starších budovách sa kvôli nedostatočne izolovaným spájacím bodom vytráca vzácne teplo. Dobrá izolácia však dokáže tieto slabé body premostiť a teplo sa tak z interiéru nestráca.

Odolnosť voči vetru, dažďu, ale aj vlhkosti

Ďalšou funkciou odvetranej fasády je, že zabraňuje presunu kapilárnej vody a dážď sa tak nedostane do izolačných vrstiev. Okrem toho aj neustále cirkulovanie vzduchu zabraňuje povrchovej kondenzácií vody, teda zrážaniu vlhkosti.

Lepšie akustické vlastnosti

Odvetraná fasáda taktiež ponúka kvalitnu izolaciu hluku, ktorá je výhodná najmä pri stavbách v mestách a pri cestách.

Nehorľavosť

Väčšina obkladov je dokonca vyrobených z nehorľavých materiálov.

Výhody a nevýhody odvetranej fasády

Výhody

Zatepľovanie bytových priestorov ponúka množstvo výhod, a to platí aj pre odvetrané fasády.

  • Úspora energie
  • Zvuková izolácia, odhlučnenie stavby
  • Ochrana proti vlhkosti
  • Ochrana proti dažďom aj kondenzáciou
  • Trvanlivosť
  • Ľahká údržba a oprava fasády
  • Estetický, moderný vzhľad fasády
  • Možnosť pri kombinácii farieb a tvarov

Nevýhody

  • Vyššia cena
  • Časovo náročnejšia montáž

Odvetraná fasáda sa hodí pre všetky typy budov. Vzhľad budovy je pritom jedinečný. Kombináciou rôznych farieb, odtieňov aj obkladových materiálov si môžete vytvoriť jedinečnú odvetranú fasádu podľa vašich predstav.

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting