Optimálne vetrané obytné priestory

0
285
Optimálne vetrané obytné priestory
Optimálne vetrané obytné priestory

Náš domov je naše kráľovstvo, zariadime si ho vždy tak, aby sa nám páčil. Pod dobrý pocit z bývania sa však nepodpisuje iba štýlový nábytok, vhodne zvolené farby a dekorácie, ale takisto aj ovzdušie. Majte vo svojich rukách aj to, aký vzduch budete dýchať. Vetracie systémy vám v tom pomôžu.

Vetranie obytných priestorov prostredníctvom techniky

Žijeme v modernej dobe. Nie je preto ničím nezvyčajným, ak sa už aj zariadenia v našej domácnosti správajú, ako chceme, bez toho, aby sme urobili čo len krok a dotkli sa ich. Ráno nám zazvoní budík, rolety na okne sa dvihnú a ono sa automaticky otvorí. My si ležíme v posteli ako páni a užívame si, že sme nad vecou. Až do chvíle, kým pod oknom nezačujeme zvuk mestských kosačiek či nezacítime nepríjemný zápach spalín. Našťastie, dnes sa už dá vetrať aj iným, oveľa modernejším spôsobom. Vetracie systémy darujú vašim obytným priestorom svieži vzduch, a to navyše bez toho, aby ste otvorili okno a vpustili dnu zvuky, teplo, chlad alebo zápach z ulice. Technika pracuje tak precízne, že sa vo vašej domácnosti udrží čistý vzduch a optimálna klíma. Keďže výmena vzduchu prebieha počas celého dňa, v miestnosti sa reguluje vlhkosť a vy sa konečne zbavíte pocitu, že dýchate nezdravý vzduch, ktorý sa vám postará akurát tak o plesne na stenách, alergie či rôzne ochorenia. Iba vďaka dokonale čistému vzduchu sa budete môcť sústrediť na svoju prácu či si dopriať zaslúžený oddych. Veď predsa väčšinu času netrávime vonku, ale práve vnútri. Vetracie systémy obytných priestorov zabezpečia optimálnu klímu v každej miestnosti podľa potreby, a tak v spálni si môžete užiť príjemných 18 stupňov, zatiaľ čo v obývačke 22 stupňov, a navyše bez toho, aby ste boli rušení zápachmi z kuchyne.

Vetracie systémy vám ušetria

Samozrejme, všetky výdobytky techniky majú svoje plusy aj mínusy. Aj v prípade vetracích zariadení môžete očakávať isté negatíva, rozhodne však neprevyšujú dôvody, pre ktoré ste sa rozhodli vetrať obytné priestory technikou a nie oknami. Najskôr zainvestujete do samotného zariadenia a neskôr vás prekvapia vyššie účty za elektrinu, napriek tomu však nemusíte byť sklamaní, pretože na druhej strane zasa ušetríte na vykurovaní. To, že treba dbať na údržbu filtrov, je už len detail, ktorý neodradí, pretože tak, ako sa treba starať o technický stav vetracích systémov, sa treba starať napríklad aj o vodu v bazéne či o auto. Rozvody vetracieho systému sa najčastejšie inštalujú počas hrubej stavby, preto je ideálne pri stavbe domu či rekonštrukcii staršieho bývania myslieť aj na to, že ich jedného dňa vo svojej domácnosti privítate. Podľa veľkosti bytu či domu sa vyberá typ vetracieho systému. Niektoré možno využívať aj v kombinácii s plynovými kotlami alebo tepelnými čerpadlami. Prach, peľové častice a rôzne nečistoty ovzdušia sa k vám domov už nikdy nedostanú. Opotrebovaný vzduch zohrieva ten čistý, a tak je výmena vzduchu rovnomerná za akejkoľvek vonkajšej teploty vzduchu.