Osciloskop

0
193
Osciloskop
Osciloskop

TME je skratka pre Transfer Multisort Elektronik. Je to poľská spoločnosť predávajúci viac ako 500.000 elektronických dielov a súčiastok. Už 30 rokov spoluvytvára trh elektronických súčiastok. Hlavné sídlo firmy TME sa nachádza v Lodži v Poľsku, kde vznikla v roku 1990. Tu sú umiestnené moderné sklady, odkiaľ sú výrobky expedované do najrôznejších krajov a kútov sveta.

Základom ich biznisu je rýchla a presná komunikácie so zákazníkmi. Majú založené spoločnosti po celom svete a hovorí 22 jazykmi. Webové stránky majú preložené do 26 jazykov. Rozsiahle zázemie disponuje úžitkovou plochou celkom 18 800 m². Väčšina ponúkaných položiek z katalógu je vďaka tomu okamžite skladom. Distribučné centrum dokáže tak odbaviť až 5 000 zásielok za deň.

Spoločnosť TME ponúka niekoľko produktových radov osciloskopov a scopometrov s analógovým aj digitálnym výstupom vrátane všetkého príslušenstva či náhradných dielov. Táto časť sortimentu spoločnosti TME obsahuje celý rad rôznych typových produktov, ktoré umožňujú obstaranie ako bežných a v praxi osvedčených kompaktných systémov, tak súčasťou, ktoré je možné implementovať do väčších celkov individuálnych projektov.

Osciloskop je elektronický merací prístroj s obrazovkou, ktorý vykresľuje časový priebeh meraného napäťového signálu. Slúži hlavne k diagnostike a testovanie elektrických obvodov. Sú to prístroje ktoré určujú stabilitu celého systému a prípadné odchýlky, ktoré môžu byť spôsobené vonkajšími alebo vnútornými faktormi. Elektrické signály je možné detekovať na rôznych frekvenciách a pomáhajú identifikovať nedostatky v pokročilých riešeniach, najmä v zobrazovacích či zvukových systémoch.

Časová základna je generátor pílového priebehu, ktorý posúva pozíciu aktuálne zobrazovaného bodu na obrazovke zľava doprava. Pri návrate doľava sa obraz zatmie. Pre generovanie sa predtým používala kombinácia dútnavky a kondenzátora.

Synchronizácia spúšťa časovú základňu.

Režimy synchronizácie:

časová základňa beží vlastný rýchlosťou
pri synchronizačným impulzu sa generuje jedna píla
Synchronizácia môže byť:

interné – synchronizuje sa podľa meraného signálu
externý – synchronizačné impulzy sa privádza na samostatný konektor

Elektronický prepínač spína vzdialene celú radu obvodov. Jeho využitie je napr. k spínanie svetlometov, chybný pumpy alebo ďalších elektrických spotrebičov.

Typy osciloskopov 

  • Analógové
  • klasický
  • osciloskop s pamäťou – používajú pamäťovú obrazovku pre uchovanie jednorazového alebo nepravidelného priebehu
  • vzorkovacej – pre zachytenie veľmi rýchleho priebehu odoberie z každej n-tej periódy vzorka posunutý oproti predchádzajúcemu vzorky. Z týchto vzoriek je zložený výsledný priebeh rovnakého tvaru n-krát pomalší