Ak zariaďujete novú alebo rekonštruujte starú kuchyňu, potrebujete dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Ako navrhnúť kuchynskú linku, či vybrať farby do kuchyne. Dovoľte nám Vám poradiť s týmto článkom!
Kuchyňa je srdcom takmer každého domova. Neslúži len na varenie, pečenie a jedenie. V kuchyni trávite mnoho času či už v kruhu najbližšej rodiny, ale aj s návštevami. Nie je dôležité, či túžite po kuchyni na mieru, kuchynskej linke na mieru, kuchyni v byte, dome alebo na chalupe či po renovácii kuchynskej linky. Vždy musíte všetko vopred naplánovať a zvážiť.
Kuchyňa na mieru a cena
Či už túžite po kuchynskej linke na mieru, alebo len plánujete kúpiť kuchynskú linku, ktorú sami poskladáte, mali by ste posúdiť všetky svoje potreby. Pripravte si zoznam vzorov obkladov, farieb, skriniek a spotrebičov.
Na prvom mieste musíte kuchyňu ako miestnosť prispôsobiť celej vašej rodine a vašim potrebám. Položte si otázku, ako budete využívať priestor: Je samotné miesto pre kuchyňu dostatočne veľké? Potrebujete kuchyňu len na prípravu jedla alebo aj na posedenie so známymi? Túžite po otvorenom priestore s jedálňou? Budete potrebovať zaobstarať nábytok na mieru?
Základom rozmiestnenia kuchynskej linky na mieru je pracovný trojuholník – skladovanie potravín, úprava, umývanie a tepelná úprava. Ide o umiestnenie troch dôležitých komponentov každej kuchyne: drez, sporák + rúra a chladnička.
Lokácia kuchyne – panelák
Bývate v paneláku? Určite ste sa už stretli alebo sa ešte len stretnete s navrhovaním novej kuchynskej linky. Zrejme sa nezaobídete bez problémov ako: „takto to nejde“ či „chýba nám len pár centimetrov“. Pri varení sa musíte cítiť príjemne, a preto je potrebné, aby ste vopred premysleli tvar, rozmiestnenie, typy skriniek a ďalšie.
Kuchyňa v paneláku potrebuje opticky zväčšiť. To dosiahnete použitím správnych materiálov podlahy, osvetlenia a farieb. Dispozičné riešenie kuchynskej linky v paneláku vám poskytne priestor pre moderné zariadenie rovnako ako kuchyňa v rodinnom dome.
Lokácia kuchyne – byt
Okrem toho, že rohové kuchynské linky šetrne využívajú priestor a pôsobia moderne, sú aj dostatočne praktické. Pre panelák predstavujú ideálne riešenie. Spotrebiče a stoly dnes nájdete v rôznych menších variantoch, čo znamená že miesto pre konvektomat určite nájdete! Tým vám poskytnú väčší priestor k stolovaniu aj na prípravu jedál.
Kuchyňa v rodinnom dome je výhrou pre milovníkov veľkých priestorov. Pri dizajnovaní niektorých kuchýň sa môžete doslova vyblázniť. V novostavbách dokonca rozhodujete aj o umiestnení kuchyne.
Obklad do kuchyne – výber materiálu
Aký materiál pre obklad kuchynskej linky sa najčastejšie používa:
- keramika
- sklo
- kameň
- akrylát
- netradičné drevo
Pri všetkých variantoch môžete vyberať z rôznych dekorov a farieb. Najskôr je však nutné rozhodnúť sa pre jeden z nich.
Keramika
Keramika patrí k najobľúbenejším obkladom. Keramické kachle sú ponúkané v niekoľkých veľkostiach, od tradičných 10 x 10 centimetrov až po veľkoformátové obklady. Kachlové obklady môžete ľubovoľne skladať a tvoriť tak rôzne motívy, navyše sú relatívne nenáročné na údržbu. Osobitnú pozornosť je však nutné venovať škáram, kde sa často drží špina, a to najmä u mozaík. Škáry je preto nutné čistiť pravidelne, aby boli stále pekne čisté.
Sklo
Sklo je atraktívny materiál, ktorý sa pre obklady začal využívať počas posledných niekoľkých rokov. Aj u skla je možné vyberať z mnohých dekorov, od transparentného, až po viacfarebné vzory. Sklenený obklad pôsobí luxusne a zároveň nie je náročný na údržbu, pretože je jeho povrch hladký a v podstate bez škár.
Akrylát
Akrylátové obklady v sebe spájajú ako dizajn, tak praktickosť. Oproti sklu sú menej nákladné, odolnejšie proti nárazu a ľahšie na montáž. Akrylát sa dá narezať až na mieste pred samotnou inštaláciou, takisto sa do neho ľahko vyrežú otvory pre zásuvky a vypínače. Iste oceníte aj jeho veľmi jednoduchú údržbu.
Kameň
Kamenný obklad je tým najluxusnejším, ktorý svojej kuchyni môžete dopriať. Ideálne je použitie rovnakého druhu kameňa pre obklad aj pracovnú dosku. Medzi najviac používané materiály patrí žula a mramor. Takéto obklady však nie je vhodné umiestňovať za varnú dosku, pretože neustále vystavenie pare a prskajúcemu tuku môže kameň trvale poškodiť. Kamenná mozaika pre kuchynský obklad nie je vhodná, lebo je jej čistenie náročné. Praktickejšie je zvoliť veľkoformátové dosky.
Drevo
Drevo vo všeobecnosti nie je najvhodnejším kuchynským obkladom, pretože oproti ostatným materiálom nie je odolné voči vlhkosti. Na druhú stranu môže drevený obklad pôsobiť veľmi zaujímavo. Ak sa preň rozhodnete, počítajte s vyššími finančnými nákladmi na obstaranie kvalitného tvrdého materiálu s povrchovou úpravou určenou do vlhkých priestorov. Najviac používaný je dub, wenge či kanadský javor.