Poznáte výhody, ktoré prináša zateplenie terasy?

0
271
Poznáte výhody, ktoré prináša zateplenie terasy?
Poznáte výhody, ktoré prináša zateplenie terasy?

Pre ľudí, ktorí vlastnia domy a chaty je samozrejmosťou zateplenie strechy, ktorá má veľmi veľa benefitov najmä v chladnom počasí. Pritom mnoho ľudí zabúda na zateplenie podlahy a terasy.

Dom bez terasy si niektorí z nás už ani nevedia predstaviť. Ak sa chystáte postaviť si terasu alebo ju už máte, je dôležité porozmýšľať o možnostiach jej zateplenia. Zateplenie prináša mnohé benefity.

Konštrukcia terasy by mala byť dostatočne pevná a odolná voči meniacim sa poveternostným podmienkam. Preto je správna izolácia terasy dôležitá. Ak využívate záhradu a terasu aj v zime, mali by ste myslieť aj na zateplenie podlahy.

Kedy zatepľovať?

Najlepšie pred samotnou stavbou –  ak chcete mať istotu, že nebudete mať problémy s prasklinami podlahy. Prípadne ak už nejaké problémy vznikli, môže ísť o praskliny v dlažbe a medzi stenou a terasou, zatekanie v interiéri alebo plesne. Ak vniká vlhkosť z terasy do vášho interiéru, je najvyšší čas na izoláciu.

Výhody zateplenia terasy

Investícia do kvalitnej izolácie sa určite oplatí a dôvody sú jednoduché.

  • Predĺženie životnosti
  • Redukcia únikov tepla z interiéru domu
  • Priestory terasy môžete využívať celoročne
  • Úspora energie

Na čo treba myslieť pred zateplením?

Na začiatok je potrebné zohľadniť typ terasy, ktorý vlastnite. Terasy môžu byt‘ v prízemných častiach, ale aj na poschodiach budov. Môžu byt‘ kryté a nekryté. Každému typu terasy je potrebné prispôsobiť aj izoláciu.

TIP: pri zatepľovaní si dajte pozor aj na použité materiály a radšej si vyberajte tie označené CE certifikátom.

Terasa, ktorá je na poschodí stavby, by mala mať kvalitne riešenú hydroizoláciu a odvádzanie zrážkovej vody. Ak je terasa na prízemí, je potrebné zabezpečiť takú izoláciu, aby nedošlo k jej popraskaniu v dôsledku vlhkosti. Preto je potrebné terasu izolovať zospodu.Hydroizolácia terasy

Hydroizolácia terasy

Hydroizolácia je jedným z najdôležitejších bodov, ktoré sa neoplatí podceniť, pretože zatekanie sa môže stať vážnym problémom. Hrozbou môže byt‘ aj vietor, slnečné žiarenie a opotrebovanie. Hydroizolačné systémy sa využívajú na izoláciu terás a balkónov. Zabezpečia zabránenie uvoľneniu, odlupovaniu či popraskaniu materiálu.

Aký materiál zvoliť?

Zvyčajne sa na zateplovanie terás využíva expandovaný polystyrén EPS. Tento materiál je vhodný najmä pre tých, ktorí nemajú veľké nároky. Vhodný je, ak je konštrukcia terasy menšia.

Extrudovaný polystyrén XPS je omnoho výhodnejší. Nájdete ho v rôznych tvaroch, čo umožňuje zateplenie aj netypicky tvarovaných terás. Je odolný voči tlaku a vlhkosti a má výborné termoizolačné vlastnosti. Určite sa na zateplenie podlahy terasy nehodí fúkaná izolácia. Polystyrén môže byť vhodnejší kvôli odolnosti a schopnosti znášať vyšší tlak.