Pripravte domáce čističe na nábytok, kuchyňu či kúpeľňu

0
392

Hľadáte možnosť ako čistiť domácnosť bez toxických prípravkov, ktoré bežne kupujete v obchode? Riešením sú domáce čističe, ktoré si viete vyrobiť aj sami. Ide o účinné a lacné prípravky, na ktoré budete potrebovať pár základných surovín.

Domáci prípravok na kúpeľňu a kuchyňu

Na domáci prírodný prostriedok budete potrebovať destilovanú vodu, biely ocot, čerstvý rozmarín a fľašu s rozprašovačom. Postup je veľmi jednoduchý a zvládne ho každý. Stačí vziať za hrsť rozmarínu a vložiť ho do pohára s viečkom. Zalejte ho bielym octom a zatvorte. Pohár odložte na tmavé miesto a nechajte ho niekoľko dní lúhovať. Nezabudnite však pohár každý deň pretrepať, aby sa všetko dobre premiešalo.  Ak potrebujete prostriedok na čistenie skôr, ocot dajte pred naliatím do pohára prevariť. Po pár hodinách môžete bylinky precediť napríklad cez kávový filter. Treba si však dať pozor na to, aby vám v roztoku nezostali žiadne kúsky, inak by sa vám rozprašovať ľahko upchal. Nakoniec stačí prípravok naliať do fľaše, pridať destilovanú vodu v rovnakom pomere ako ocot a môžete začať umývať.  Tento domáci čistiaci prípravok môžete použiť v kúpeľni, v kuchyni ale aj na iné dlaždice a obkladačky v dome. Nemusíte sa báť zápachu z octu, pretože ten po čase vyprchá a vám zostane doma ľahký závan rozmarínu. Tento nápad je omnoho lepším riešením, ako nakupovať chemické prostriedky v drogérii.

A čo nábytok?

Aj drevo potrebuje svoju starostlivosť, ktorá je v mnohých prípadoch o niečo náročnejšia. Nejde len o čistenie, ale aj o ochranu a obnovu dreva, ktorá sa dá dosiahnuť taktiež domácimi prípravkami. Vhodným pomocníkom je ocot a teda 3 jeho lyžice, ktoré stačí zmiešať so šálkou filtrovanej vody. Drevo potom umývajte krúživými pohybmi a poriadne ho pretrite. Na leštenie dreva pomôže olivový prípravok, ktorý sa dá jednoducho dosiahnuť zmiešaním polovice šálky olivového oleja a 1 šálky citrónovej šťavy. Zmes nalejte do sklenenej fľaše s rozprašovačom a dobre ju premiešajte. Prípravok naneste na čistú utierku a pretrie drevený povrch, no nezabudnite ho nechať pôsobiť aspoň 5 minút. Následne na to povrch druhou čistou handričkou vyleštite. Tento prípravok môžete skladovať aj dlhšie, no najlepšie je nechať ho v sklenej fľaše. Veľkým problémom na nábytku bývajú aj mapy od pohárov. Ak sa ich chcete nadobro zbaviť, zmiešajte 1 šálku destilovaného bieleho octu a 1 šálkou olivového oleja. Drevený povrch touto zmesou jednoducho pretrite a následne na to ho utrite aj mäkkou handričkou.