Aké parametre by mal spĺňať každý dom

0
462

Každý nízkoenergetický dom by mal spĺňať určité parametre, ktoré ho zaradujú do nízkoenergetického štandardu. Podľa európskej smernice, ktorá u nás platí od roku 2005 musia mať všetky skolaudované, predávané a prenajímané budovy energetický certifikát. Neustále vzrastá tlak na energetickú náročnosť nielen zo strany ľudí, ale najmä krajín, takže s požiadavkami na výstavbu pasívnych domov sa budeme stretávať čoraz viac.

Základným parametrom každej nízkoenergetickej stavby je šetrenie nákladov na vykurovanie. Ak to porovnáme s bežným štandardom, nízkoenergetický dom by mal spotrebovať o 60-70% menej nákladov, ako ten klasický. Z nízkoenergetického domu by nemalo uniknúť takmer žiadne teplo no ak sa tak stane, doplniť by sa malo alternatívnymi zdrojmi. Iba zateplenie alebo slnečné kolektory z domu neurobia pasívnu stavbu a preto je pri výstavbe potrebný komplexný prístup. Do úvahy treba hneď na začiatku vziať rozličné faktory ako je napríklad výber pozemku, stavebný materiál, technológie s tepelnotechnickými parametrami, ale aj kvalitná realizácia.  Dôležitým parametrom pri výstavbe pasívneho domu sú aj klimatické podmienky. V severných lokalitách treba pristupovať k výstavbe pasívneho domu úplne inak, ako je tomu v južnejších častiach. Veľmi dôležitá je aj správna orientácia domu vzhľadom k svetovým stranám, pretože ňou dokážete ovplyvniť energetickú bilanciu domu. Obytné izby je dobré orientovať na juh, aby sa v nich udržiavalo čo najviac tepla zo slnka.

Dôležitým parametrom pri tomto type stavby je aj tvar budovy. Môžete si všimnúť, že väčšia nízkoenergetických domov vyzerá jednoducho, nemajú žiadne výklenky alebo zalomenia. Hoci sa to nezdá, tvar domu je dôležitým činiteľom energetickej náročnosti. Inými slovami môžeme povedať, že čím má dom zložitejší tvar, tým je ochladzovaná plocha väčšia a aj spotreba na vykurovanie je vyššia. Tvar domu teda v žiadnom prípade nepodceňujte a prispôsobte ho tak, aby ste na energiách čo najviac ušetrili. V prípade tohto typu domu treba dbať aj na kvalitu konštrukcie a teplotných mostov. Na to, aby bola tepelná izolácia kvalitná je veľmi dôležité vybrať si správnu firmu. Ani tie najlepšie a najdokonalejšie materiály nesplnia svoju úlohu v prípade, že budú nesprávne aplikované. Zaujímavosťou je, že vykurovací systém by mal byť vyrobený na mieru, pretože všeobecný systém do nízkoenergetických domov neexistuje.

Keďže v týchto domoch nejde o bežný prístup k zásobovaniu teplom, základom by malo byť racionálne hospodárenie s energiami. Veľmi dobrým riešením je kombinácia pasívneho a aktívneho využívania slnečnej energie, regulované vetranie a dobre zvolený vykurovací systém. Súčasťou bývania v nízkoenergetickom dome je aj vetranie, ktoré by mal mať každý majiteľ pod kontrolou. Z úsporných dôvodov je preto nevyhnutný systém vzduchotechniky, ktorý dokáže zlepšiť kvalitu vzduchu a aj celkové bývanie. Najefektívnejším riešením je využitie riadeného vetrania so spätným získavaním tepla.