Rekonštruujeme: Čo nás čaká a neminie

0
244

Niektoré z častí vášho domu, potrebujú súrne rekonštrukciu, nevyhovujú vašim nárokom alebo máte jednoducho len chuť na zmenu? Či už sa rozhodnete pre rokonštrukciu domu z akéhokoľvek dôvodu, čaká vás veľa práce. Hlavne nepodceňujte sily. Je veľký rozdiel medzi tým, či chcete iba natrieť parapety alebo sa rovno pustiť do komplexných úprav. Mali by ste hlavne dobre vedieť, čo všetko taká rekonštrukcie obnáša.

Rekonštrukcia menšieho či väčšieho rozsahu je záležitosť, ktorú si časom vyžiada asi každá stavba. Žiadna strecha nevydrží večne, dvere jedného dňa prestanú vyhovovať bezpečnostným nárokom alebo modernému štýlu. Staršie domy síce majú svoj nezameniteľný charakter, nie vždy sú ale v stave, kedy je možné alebo príjemné ich naďalej obývať. Akonáhle nastane čas rekonštruovať, počítajte nielen s množstvom investovaného času, peňazí a energie.

Dizajn a plánovanie rekonštrukcie domu

Vždy si najprv ujasnite, akým smerom sa bude vaša prestavba uberať. Výmena strechy, okien alebo garážových brán sú zásahy, ktoré významne zmenia charakter vášho domu. Možno ste doteraz mali drevené okná a teraz preferujete plastové, čerešničkou na dome bola škridlová strecha a teraz by ste radšej siahli po krytine plechovej. Vchodové dvere vŕzgajú, nedoliehajú a ťahá vám cez ne zima.

Takéto rozhodnutia nie sú ľahké a vždy sa najprv poraďte s odborníkmi, ktorí vám pomôžu vybrať vhodný materiál nielen na základe vzhľadu, ale predovšetkým funkčnosti. Premýšľajte hlavne prakticky. Ak sa vrhnete na výmenu okien, zvážte aj zabudovanie vonkajších roliet, ktoré vám nielen stlmia slnečné lúče, ale zároveň pomôžu regulovať teplotu v dome a odradia zlodeja.

Urobte si teda podrobný zoznam všetkých aktivít, ktoré chcete v rámci rekonštrukcie vykonať. Výmena okien, kontaktovanie dodávateľa, výber vzorky garážových brán a vchodových dverí, do akého designu a farieb budeme exteriér ladiť, bude nám všetko dohromady pasovať? Za ako dlho dorazia všetky materiály?

Rekonštrukcia krok po kroku

Takéto otázky si rozhodne odpovedzte ešte predtým, ako začnete čokoľvek objednávať. Zostavte si podrobný plán, ktorého sa budete počas rekonštrukcie držať a zistite detaily o stavebnom povolení, ak sa chystáte na nejaké väčšie zásahy, ako je napríklad prístavba prístrešku pre auto.

Zaistite si spoluprácu s odborníkmi, ktorí vám pomôžu inštalovať nové okná alebo garážové brány. A na toto si dajte obzvlášť pozor! Ak sa rozhodnete takéto práce vyriešiť svojpomocne, počítajte s tým, že v prípade poškodenia budete mať problém uplatniť záruku. Zároveň si ale dajte záležať na zistení referencií. Nie každý samozvaný odborník je skutočný majster svojho remesla.