Skrášlite si kuchyňu novými barovými stoličkami

0
182
Skrášlite si kuchyňu novými barovými stoličkami
Skrášlite si kuchyňu novými barovými stoličkami

Súčasťou modernej kuchyne sa stal barový pult, ktorý opticky predeľuje priestor, kde varíme, od obytnej časti. Barový pult s vysokými barovými stoličkami slúži mnohým na stolovanie miesto klasického jedálenského stola a stoličiek. Vďaka baru sa môžeme aj počas prípravy jedla rozprávať s rodinou alebo priateľmi, ktorých na barové stoličky usadíme.

Barový pult je vyvýšená pracovná doska a spravidla býva v rovnakom dizajne, ako je pracovná doska kuchynskej linky. Barové stoličky sú vysoké stoličky s opierkou pre nohy. Svojím tvarom a voľbou materiálu často do značnej miery určujú štýl našej kuchyne. Ponúkajú sa v mnohých variantoch.

Voľba materiálu

Barové stoličky sú dostupné v prevedení z rozličných materiálov, napríklad z masívu, pri čom môžu byť celodrevené aj čalúnené. Drevo stoličiek je namorené do niekoľkých farebných odtieňov a povrchovo ošetrené niekoľkými vrstvami ekologického laku, ktorý zaisťuje jeho skvelú odolnosť proti poškodeniu.

Čalúnené barové stoličky sú čalúnené tak, aby poskytovali dokonalé pohodlie a sú potiahnuté umelou kožou (eko kožou), ktorá sa ľahko čistí, alebo odolnou poťahovou látkou rôznych vzorov. K najviac žiadaným patria barové stoličky v kombinácii pochrómovanej ocele so zrkadlovým efektom a eko kožou. Kombinácia dreveného sedadla na chrómovanej konštrukcii je klasika. Obľúbené sú aj nerezové stoličky s plastovými sedadlami. Každopádne, aj barové stoličky by sme si mali vyberať tak, aby ladili s ostatným nábytkom v danom interiéri.

Tvar barových stoličiek

Optimálna výška barovej stoličky by mala byť medzi 75 – 80 cm, pričom medzi hornou hranou sedadla stoličky a spodnou hranou barového pultu vy malo byť najmenej štvrť metra, najlepšie 40 cm. Výška dosky pultu by teda mala byť okolo 110-120 cm. Takéto sedenie je pre užívateľov komfortné. Pohodlie vzrastie, ak si zvolíte stoličku s operadlom a úžasná je vysoká stolička s operadlom, aj s opierkami.

Skrášlite si kuchyňu novými barovými stoličkami

Dôležitá je aj stabilita barovej stoličky – platí pravidlo, že čím je ťažšia, tým je stabilnejšia. Nosnosť stoličiek je 120 – 140 kg.

Súčasným módnym trendom sú jednoduché línie, z nich páni preferujú skôr tvary strohé, kdežto dámy dávajú spravidla prednosť oblým líniám. Stoličky môžu byť klasické alebo otočné, hranaté či okrúhle, hladké alebo veľkoryso čalúnené či výškovo nastaviteľné… záleží len na nás, čo si vyberieme…. napríklad na e-shope www.hawaj.sk.