Sprievodca výberom tepelného čerpadla: Zvážte tieto parametre

0
105
Sprievodca výberom tepelného čerpadla: Zvážte tieto parametre

Kúrte a ohrievajte vodu čo najvýhodnejšie. Vďaka modernému tepelnému čerpadlu dokážete znížiť vaše výdaje na energie aj o polovicu. Ktoré základné parametre by ste si mali všímať pri výbere? Prinášame vám prehľad tých najzásadnejších.

Zvoľte si typ tepelného čerpadla

V dnešnej dobe sa môžete stretnúť s viacerými typmi tepelných čerpadiel, ktoré sa líšia zdrojom energie.

  • Tepelné čerpadlo vzduch-voda odoberá teplo z exteriérového vzduchu a zohrieva ním vodu.
  • Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch získava teplo z vonkajšieho vzduchu a ohrieva ním vzduch v interiéri (otočené fungovanie klimatizácie).
  • Tepelné čerpadlo zem-voda berie teplo z pôdy v blízkosti nehnuteľnosti a odovzdáva ho vode.
  • Tepelné čerpadlo voda-voda získava teplo z podzemnej vody a odovzdáva ho vode používanej na kúrenie či sprchovanie a umývanie rúk.

Zapamätajte si: Najobľúbenejšie sú tepelné čerpadlá vzduch-voda, ktoré sú cenovo dostupné a vhodné takmer do každej nehnuteľnosti.

Stanovenie potrebného výkonu

Na určenie potrebného výkonu tepelného čerpadla je nutné poznať straty nehnuteľnosti a spotrebu teplej vody. Keďže musíte zvážiť viacero faktorov, odporúčame kalkuláciu nechať na skúseného odborníka.

Porovnanie účinností

Smerodajným parametrom pri výbere tepelného čerpadla je jeho účinnosť. Stretnúť sa môžete aj s označením „vykurovací faktor“, resp. skratkou COP. Myslite na to, že jeho hodnota je udávaná pri konkrétnych podmienkach. Keď si budete porovnávať 2 tepelné čerpadlá, uistite sa, že ich uvádzané účinnosti boli namerané pri rovnakých podmienkach.

Tepelné čerpadlá sú mimoriadne efektívne, ich účinnosť sa často pohybuje na úrovni 3 až 5. To v praxi znamená, že z 1 kW elektrickej energie vyrobia 3 až 5 kW tepla.

Hlučnosť

Nezanedbateľným parametrom tepelného čerpadla je aj jeho hlučnosť. Zaváži najmä v prípade, že vonkajšia jednotka bude umiestnená v blízkosti spálne alebo susednej nehnuteľnosti.