Typy domácich vykurovacích systémov: Poznáte ich?

0
151
Typy domácich vykurovacích systémov: Poznáte ich?

Máte záujem o nový vykurovací systém? Dobrou správou je, že existuje veľa možností. Zlé správy? Musíte zistiť, ktorá je tá správna pre váš domov. Ak máte starnúcu vykurovaciu jednotku, ktorá potrebuje výmenu, je dôležité poznať rôzne technológie vykurovania, ktoré sú dnes k dispozícii.

Tu je niekoľko typov domácich vykurovacích systémov, ktoré by ste mali ako majiteľ domu (alebo budúci majiteľ domu) poznať.

Čo je HVAC?

HVAC je anglická skratka pre kúrenie, vetranie a klimatizáciu. Tento výraz sa používa na opis celkového systému klimatizácie v domácnosti, pričom sa vzťahuje na vykurovacie aj chladiace zariadenia.

Bez ohľadu na to, o aký systém HVAC sa jedná, účelom všetkých vykurovacích zariadení je použiť nejaký druh paliva na vykurovanie interiéru domu. Vykurovacie systémy môžu využívať rôzne zdroje paliva, vrátane zemného plynu, oleja, biopalív, solárnej energie alebo elektriny. Niektoré domy môžu mať dokonca viac ako jeden vykurovací systém. Napríklad niektoré prístavby alebo pivnice sú vykurované inými systémami ako zvyšok domu.

Spôsob, akým vykurujete svoj dom, je mimoriadne dôležitý. Nielenže vám vykurovací systém zabezpečí v zime teplú domácnosť a pohodlie, ale bude mať aj veľký vplyv na vaše účty za energiu a vašu uhlíkovú stopu.

Typy vykurovania

Centrálne kúrenie

Centrálne vykurovanie funguje na princípe rozvodu tepla z elektrického kotla, ktorý ohrieva najčastejšiu vodu, ktorá ďalej prúdi do radiátorov. Veľkou nevýhodou tohto vykurovania je závislosť na cene elektrickej energie, a preto je v súčasnosti táto forma vykurovania ekonomicky nevýhodná. Toto kúrenie patrí určite k tým drahším. Preto by sa malo obmedziť iba na tie domy, ktoré majú malé tepelné straty alebo v nich nemožno použiť iný, výhodnejší zdroj energie.

Okrem toho môžu byť radiátory nevzhľadné a zaberať veľa miesta v domácnosti.

Podlahové vykurovanie

Podlahové kúrenie sa delí na teplovodné a elektrické. Výhodou tohto systému sú nízke náklady, je tiché a celkovo energeticky úsporné. Čokoľvek, čo znižuje vašu uhlíkovú stopu, je v dnešnej dobe veľkým prínosom a podlahové kúrenie spĺňa všetky tieto políčka.

Elektrické systémy sa vo všeobecnosti zohrievajú rýchlejšie ako teplovodné, čím ušetria ešte viac energie a možno ich ovládať pomocou inteligentných termostatov, takže rôzne oblasti domu možno podľa potreby ohriať na rôzne teploty.

Ďalšie výhody:

  • Nízka údržba
  • Vysoký komfort
  • Lepšia kvalita vzduchu
  • Jednoduchá inštalácia
  • Viac miesta

Tip: Poznáte rozdiely medzi elektrickým a teplovodným vykurovaním?

Plynové kúrenie

Vykurovanie plynom je systém, ktorý vyrába teplo a teplú vodu spaľovaním plynu. Plynové kotly majú dlhú životnosť a poslúžia aj 20 rokov.

Ak má váš dom prípojku na zemný plyn, toto kúrenie bude pravdepodobne vhodnou možnosťou vykurovania aj pre vás.

Vykurovanie olejom

Olejový systém na vykurovanie vyrába teplo a prípravu teplej vody spaľovaním vykurovacieho oleja. Ide o kvapalné palivo, ktoré sa skladuje v systéme zásobníkov a tak ako vykurovanie plynom, aj vykurovanie olejom patrí k najčastejšie používaným technológiám.

Výhodou sú určite nižšie náklady na vykurovanie a spoľahlivá prevádzka. Problém môže nastať pri skladovaní oleja, kedy je potrebný dostatok miesta, a taktiež je možný nárast cien.

Sálavé vykurovanie

Sálavé systémy sú energeticky efektívne a poskytujú komfort vykurovania každému centimetru domu. Sálavé kúrenie môže vydržať dlho, opravy sa však v prípade problému môžu veľmi predražiť. Životnosť systému závisí predovšetkým od zdroja sálavého tepla. Pre lokálne vykurovanie môžete využiť kachľovú pec na drevo, plynový ohrievač alebo elektrický konvektor.

Môže vás zaujímať: Viete ako položiť plávajúcu podlahu?

Vykurovanie uhlím a drevom

Mnoho ľudí sa však kvôli nedostupnosti plynu a drahej elektrine vracia k tradičnému spôsobu vykurovania, ako je napríklad kúrenie uhlím, drevom a briketami. Je to určite skvelý spôsob, ako vykurovať domácnosť aj v prípade výpadku elektriny alebo plynu.

Vykurovanie obnoviteľnou energiou

Tepelné čerpadlá, solárne panely a kachle na biomasu – to všetko sú alternatívne možnosti na vykurovanie vášho domova. Obnoviteľné vykurovacie systémy môžu byť drahé na inštaláciu, ale z dlhodobého hľadiska a pri efektívnom používaní môžu mať nižšie prevádzkové náklady.

Inštalácia vykurovania z obnoviteľných zdrojov namiesto spoliehania sa na rozvodnú sieť zníži vašu uhlíkovú stopu a pomôže vás ochrániť pred budúcim nárastom cien za energie.

Rôzne obnoviteľné systémy sú vhodné pre rôzne domácnosti. Skôr ako prejdete na obnoviteľnú energiu, zistite, ako zvýšiť vašu energetickú účinnosť. Tepelné čerpadlá napríklad fungujú najefektívnejšie a najhospodárnejšie v dobre izolovaných domoch.

Existujú rôzne možnosti výroby vlastnej energie:

Solárna energia

Fotovoltaické panely aj slnečné kolektory využívajú ako zdroj energie slnečné svetlo. Ide o obnoviteľný zdroj energie, ktorý sa dá využiť nielen na výrobu elektriny, ale aj na ohrev vody. Solárne panely najlepšie fungujú na strechách orientovaných na juh, ktoré nie sú tienené stromami alebo inými budovami.

Montáž solárnych systémov si nevyžaduje prakticky žiadne zásahy do nehnuteľnosti a okrem toho je slnečné svetlo zadarmo k dispozícii pre každého. V zime môže byť však slnečný svit menší, no tento systém možno kombinovať s inými obnoviteľnými alebo tradičnými vykurovacími systémami.

Môže vás zaujímať: Viete ako vyhrievať slnkom s pomocou vhodnej tieniacej techniky?

Výroba vlastnej energie pomocou obnoviteľných zdrojov sa teší veľkej obľube a od štátu je dokonca možné získať dotácie.

Tepelné čerpadlá

Novým a moderným spôsobom vykurovania sú tepelné čerpadlá, ktoré ponúkajú komfort a a zabezpečia dostatok tepla pre váš domov. Tento systém využíva získavanie tepla zo vzduchu, podzemnej vody alebo zeme. Ich veľkou výhodou je, že niektoré z nich dokážu nielen vykurovať, ale aj chladiť, a tak v letných dňoch fungujú ako klimatizácia.

Vďaka nízkej úrovni emisií a nízkym prevádzkovým nákladom môžete ušetriť a taktiež získať dotácie na financovanie tohto typu vykurovacieho systému.

Biomasa

Systémy vykurovania na biomasu spaľujú organický materiál živočíšneho alebo rastlinného pôvodu ako napriklad drevo alebo piliny. Na ich spaľovanie je potrebný kotol alebo kachle. Ide opäť o ekologický zdroj tepla, ktorý chráni planétu aj vašu peňaženku. Nevýhodou kotlov na biomasu je potreba priestoru na skladovanie paliva v domácnosti.

10 tipov, ako znížiť účty za energiu

Tu je to, čo môžete urobiť, aby ste ušetrili peniaze za elektrinu či plyn a vaša domácnosť bola energeticky efektívnejšia:

  1. Pravidelne kontrolujte účty za energiu, aby ste zistili, kde môžete ušetriť
  2. Využívajte spotrebiče čo najefektívnejšie
  3. Izolujte domácnosť, aby ste sa vyhli tepelným stratám
  4. Vymeňte žiarovky za energeticky úspornejšie
  5. Nainštalujte a používajte inteligentné ovládače a termostaty
  6. Nenechávajte vaše spotrebiče v pohotovostnom režime
  7. Bielizeň sušte radšej vonku na čerstvom vzduchu, než v sušičke
  8. Práčku a umývačku riadu spúšťajte iba vtedy, keď sú celkom naplnené
  9. Uvarte si len toľko vody, koľko potrebujete
  10. ​​Zistite si, či môžete získať dotácie od štátu na financovanie zariadení produkujúcich energiu z obnoviteľných zdrojov

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista