Stroje CAT z druhej ruky vám poslúžia ešte roky

0
29
Stroje CAT z druhej ruky vám poslúžia ešte roky

Nákup novej techniky dokáže firemným rozpočtom riadne zamávať. Našťastie, existujú riešenia, ako pri ňom môžete ušetriť. Jedným z nich sú použité stroje, ktoré môžete získať aj so zárukou. Prečítajte si, aké sú ich výhody.

Kupujete bager? Ide to aj lacnejšie

Investícia do stavebných strojov patrí v rámci firmy medzi tie najvýznamnejšie. Taký nový bager, dozér, nakladač či podobný stroj vás vyjde na desiatky tisíc eur, ceny tých najnovších sa dokonca šplhajú do stoviek tisíc.

Aj to je dôvod, prečo firmy často odkladajú obnovu strojového parku, prípadne hľadajú lacnejšiu cestu než nákup „v hotovosti“. Alternatívou môže byť finančný alebo operatívny lízing či podnikateľský úver. Niektoré firmy zase riešia tento problém dlhodobými prenájmami z požičovne stavebných strojov. Poslednou možnosťou sú použité stroje, ktoré majú viacero výhod:

Rýchlejšia návratnosť investície – Keďže použité stroje kúpite za zlomok ceny nových, zarobia si na seba omnoho rýchlejšie.

Vysoká flexibilita flotily – Za cenu jedného nového stroja môžete pokojne kúpiť aj dva použité a dodať vášmu strojovému parku väčšiu flexibilitu.

Viac financií na iné výdavky – Peniaze ušetrené nákupom použitých strojov môžete využiť na iné investície v rámci firmy, prípadne na posilnenie finančnej rezervy.

Šetrenie prírodných zdrojov – Na výrobu nových strojov musia byť vyťažené prírodné zdroje a použitá energia, ktorej zásoby nie sú nekonečné. To čiastočne platí aj pre recykláciu opotrebovaných strojov. Často je teda lepším riešením vdýchnuť stroju nový život tak, že ho opravíte a budete ďalej používať.

Stavebné stroje z inzercie nie sú dobrý nápad

Na stavebné stroje z druhej ruky sa veľa ľudí pozerá „cez prsty“. Niet divu, pri nákupe cez inzerciu sa môžete popáliť podobne ako v prípade auta. Mnoho predávajúcich vás totiž neoboznámi so stavom stroja podrobne – či už zámerne, alebo to jednoducho neriešia. Ideálne je teda vziať si na obhliadku niekoho skúseného, kto stroj prezrie od kabíny až po podvozok a odhadne výšku nákladov na nevyhnutné opravy.

Pri inzercii si dajte pozor aj na podvody, ktorých je za posledné roky požehnane. Ich častým spoločným menovateľom je, že predávajúci pýta zálohu vopred a je zo zahraničia.

Použité stroje od značkových predajcov so zárukou

Značkoví predajcovia strojov si výhody aj negatíva strojov z druhej ruky uvedomujú. Niektorí z nich preto ponúkajú použité stroje CAT so zárukou. Po odkúpení ich podrobujú dôkladným servisným prehliadkam, opotrebované súčasti vymieňajú, alebo opravujú. Výsledkom je stroj, ktorý síce nedisponuje najmodernejšími funkciami ako jeho „mladší súrodenci“, bez problémov však vyhovie súčasnému náročnému tempu stavebných prác na akomkoľvek stavenisku.