Obrazy do domácnosti: Ako vybrať umelecké diela podľa indickej vedy Vastu Shastra ?

0
66
Obrazy do domácnosti: Ako vybrať umelecké diela podľa indickej vedy Vastu Shastra ?
Obrazy do domácnosti: Ako vybrať umelecké diela podľa indickej vedy Vastu Shastra ?

O starom čínskom umení Feng-šuej už väčšina z nás počula. Ani zďaleka však nejde o jediný architektonický systém, ktorého zámerom je nastolenie rovnováhy a harmónie v príbytkoch. Podľa indickej vedy Vastu Shastra, má byť interiér usporiadaný tak, aby prijímal čo najviac pozitívnej energie zo slnka, zeme a vesmíru. Tomuto princípu by mal byť podriadený aj výber umeleckých diel. Aká tematika a farba sa najviac hodí do jednotlivých miestnosti? Kam obrazy umiestniť?

Obrazy do obývačky

Obývacia izba je centrom diania každej domácnosti. Ak tu chcete vniesť pokoj a rovnováhu, obrazy do obývačky by mali obsahovať tematiku inšpirovanú prírodou – tečúce rieky a vodopády, symbolizujúce kariérny rast, prípadne obrazy zobrazujúce východ slnka a úsvit. Ideálne je využívanie červenej, ktorá je označovaná za farbu života. Svoje uplatnenie však nájde aj žltá, oranžová, modrá a zelená. Podľa Vastu systému sa odporúča umiestnenie obrazov na juh, západ alebo juhovýchod.

Obrazy do spálne

Spálňa by mala byť harmonickým miestom, prekypujúcim láskou a zmierlivou atmosférou. Vyberajte obrazy na stenu zobrazujúce faunu a flóru – obrazy kvetov, vtáctva, koní a podobne. Táto miestnosť je tiež vhodná na vystavenie rodinných fotografií. Staviť by ste mali na jemné pastelové farby, napríklad mätová, svetlo modrá a ružová. Obrazy do spálne by ste mali zavesiť na juhozápadnú stenu.

Obrazy do kuchyne

Podľa vedy Vastu Shastra je kuchyňa dokonalým miestom na načerpanie novej motivácie a inšpirácie, preto by sa aj výber umeleckých diel mal uberať týmto smerom. Využívajte obrazy s minimalistickými nápismi alebo obrazy s citátmi, ktoré vám hovoria priam z duše. Povolené sú tiež fotografie v rámikoch. Z farieb dominujú veselé a živé odtiene – žltá, oranžová alebo hnedá, ktoré údajne podporujú aj chuť do jedla. Pozitívne vibrácie docielite umiestnením obrazov na východ.

Pýtate sa, prečo je výber vhodnej strany a farebnej palety tak dôležitý? Vastu Shastra verí, že dom má svojho ducha, rovnako ako každá svetová strana náleží určitému bohovi (napr. pán ohňa Agni ovláda juhovýchod) a má tak aj rozdielne funkcie. Farby majú zase silu vyžarovať iný typ energie, ktorá do veľkej miery vplýva na naše životy.

 

Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com